Tak Różowy Księżyc świecił nad Rzeszowem: Te forografie wbijają w fotel! [GALERIA]

2020-04-09 8:10

Księżyc wydawał się naprawdę sporo większy i jaśniejszy, a całe zjawisko jest bardzo fotogeniczne. Co udało się nam uchwycić?

Pełnia Różowego Księżyca

Nazwa może sugerować, że Księżyc przybiera różowe barwy. Nie jest to prawdą. Naukowcy uważają że nazwa Różowy Księżyc wzięła się od różowych dzikich kwiatów, ltóre kwitną wówczas w Ameryce Północnej. Inna nazwa tego zjawiska astronomicznego to pełnia paschalna, czyli wielkanocna. To nie przypadek - data świąt wielkanocnych jest zawsze wyznaczana na pierwszą niedzielę po właśniej tej pełni.

Zjawisko, mimo braku różu, i tak mocno przykuwa wzrok. Księżyc bowiem świeci wówczas jaśniej niż zwykle, a do tego wydaje się wiekszy nawet o 15 procent. Wszystko to dlatego, że znajduje się wtedy blisko Ziemi (orbita Księżyca ma kształt eliptyczny).

Tegoroczna różowa pełnia przypadała w nocy z 7 na 8 kwietnia. Udało nam się uchwycić ją nad Rzeszowem. Trzeba przyznać, że Księżyc potrafi robić ogromne wrażenie. Nie dziwi, że niektórzy przypisują mu magiczną moc.

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne