Starlinki w nocy z 4 na 5 czerwca. Kosmiczny pociąg będzie mocno widoczny na Podkarpaciu

2020-06-04 12:43 Sylwia Indycka-Rosół
Sznury jasnych świateł na niebie? To Starlinki. Kiedy obserwować kosmiczny pociąg?
Autor: Pixabay

Wyglądają jak sznury jasnych świateł. W rzeczywistości są jednak satelitami, które w przyszłości mają zapewnić dostęp do internetu wszystkim ludziom na całym świecie. Właśnie można obserwować je na polskim niebie. Kiedy wypatrywać Starlinków? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Kosmiczny pociąg, czyli Starlinki

Niecodzienne jasne punkty można już obserwować na niebie nad Polską. Kosmiczny Pociąg Elona Muska to sznur satelitów, które pędzą jeden za drugim. Tzw. Starlinki mają w przyszłości wpłynąć na dostęp do internetu. W sumie satelit ma być 12 tysięcy. Nim trafią na orbity, tworzą jasne "ścieżki" na niebie. Założenie całego przedsięwzięcia jest proste - zasięg sieci ma być dostępny w każdym zakątku Ziemi.

Kiedy obserwować Stalinki w czerwcu?
 

Docelowo 12 tysięcy satelit Starlink ma pojawić się na orbicie megakonstelacji zapewniającej dostęp do bezprzewodowego, szerokopasmowego internetu dla całego świata. W nocy z 3 na 4 czerwca z bazy na Florydzie zostało wystrzelone 60 kolejnych satelit, które mają zająć swoje miejsca na orbicie. I to właśnie ten gwiezdny sznur lecących jasnych punktów będziemy mogli obserwować wieczorem 4 czerwca i w nocy z 4 na 5 czerwca. Co wazne, zjawisko będzie bardzo dobrze widoczne na południu Polski, w tym na Podkarpaciu. 

Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" informuje, że widoczne będą aż 4 przeloty Starlinków:

  • 21:36:52 - 21:39:30
  • 23:09:33 - 23:17:10
  • 00:43:12 - 00:51:00
  • 02:20:50 - 02:24:49

Najciekawszy będzie drugi z pzelotów:

"Najciekawszy przelot OD WIELU MIESIĘCY! 😱😍
Dane co do tego przelotu są wciąż trochę niejasne ALE jeśli potwierdza się niektóre informacje czeka nas niezwykłe zjawisko! Linia światła Starlink pojawi się nad południowo-zachodnim horyzontem i zmierzać będą w stronę wschodu. Satelity wzlecą na 60 stopni nad horyzontem..." - pisze Wójcicki. 

Fotogeniczne zjawisko na niebie

Wprawieni miłośnicy fotografowania zjawisk astronomicznych chętnie uwieczniają Starlinki na zdjęciach. Na Podkarpaciu ostatnio zrobił to na przykład Witold Ochał. Jego niecodzienną pracę, która powstała po złożeniu 80 klatek pokazywaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, jakie znaczenie dla seksualności kobiety, mają operacje ginekologiczne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
W sobotę w Rzeszowie otwierają baseny. Wszystko jest już gotowe

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.