Legionella w szkołach. Miasto przepłukało instalacje
Rośnie liczba zakażeń bakterią legionella. Do tej pory sanepid potwierdził ją u 157 osób, aż 18 zmarło. Źródło zakażenia nadal nie jest znane. Wiadomo natomiast, że legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. W związku z tym, sześć dni temu w Rzeszowie odbyła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. Do tysiąca kilometrów rur wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. Następnie wypłukano sieć, pozbywając się nadmiaru chloru. Podobny zabieg przeprowadzono w instalacjach wodnych w placówkach oświatowych.
- Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia - przekazał Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.
ZOBACZ: Powrót do szkoły na wesoło! Zobacz memy na rozpoczęcie roku szkolnego
WSSE w Rzeszowie wydaje wytyczne dla szkół
Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, tuż przed nowym rokiem szkolnym, opublikowała na swojej stronie internetowej "wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella". W dokumencie są trzy punkty i kilka podpunktów.
Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że wśród jego rekomendacji jest m.in. właściwa konserwacja "punktów wypływu wody" i utrzymanie odpowiedniej temperatury. W kranach woda powinna mieć co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella.
W dokumencie jest też mowa o "płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej" oraz "utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą". Podkarpacki inspektor sanitarny przypomina również o regularnym sprawdzaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH wody, a tam gdzie to konieczne - stężenia środków dezynfekcyjnych.
Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.
Polecany artykuł: