Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli szerszej znane święto Trzech Króli, to ważne wydarzenie w Kościele Katolickim. Co roku obchodzone jest 6 stycznia i wiąże się z pewnymi zwyczajami, które praktykowane są po dziś dzień. Mowa tu o święceniu kredy podczas mszy świętej. Poświęconą kredę wierni zabierają do domów i oznaczają drzwi swoich mieszkań symbolami „K+M+B” lub „C+M+B”.
Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła?
Nie wszyscy wierni wiedzą, czy święto Trzech Króli wiąże się z obowiązkiem uczestniczenia we mszy świętej. Jak w tej kwestii brzmi oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego? Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno ze świąt nakazanych, co oznacza, że wierni zobowiązani są tego dnia do uczestnictwa we mszy świętej. Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 kodeksu prawa kanonicznego, w święta obowiązkowe katolicy muszą udać się do kościoła, a przy tym powstrzymać się od wszystkich prac, które mogą utrudniać obchodzenie święta. Taka sytuacja ma miejsce w święto Trzech Króli.
Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego – możemy przeczytać w kodeksie prawa kanonicznego.
Czy w święto Trzech Króli trzeba iść do kościoła? Czy udział w orszaku wystarczy?
Czy w święto Trzech Króli trzeba iść do kościoła? Hierarchowie kościoła podkreślają, że obecność na Orszaku Trzech Króli, który organizowany jest w wielu polskich miastach, nie zastępuję uczestnictwa we mszy świętej. Jeżeli zatem zamierzamy spełnić katolicki obowiązek i wybieramy się w piątek na orszak, by poczuć jeszcze atmosferę świąt, musimy dodatkowo udać się do jednej z katolickich świątyń.
Święto Trzech Króli co roku obchodzone jest 6 stycznia. Funkcjonuje ono również pod nazwą uroczystości Objawienia Pańskiego, a także Epifania. W 2011 roku po przerwie trwającej niemal pół wieku, uroczystość ta powróciła do kalendarza świąt wolnych od pracy.