„K+M+B” – co oznacza symbol związany ze świętem Trzech Króli? Tłumaczymy!

i

Autor: Wikipedia

„K+M+B” – co oznacza symbol związany ze świętem Trzech Króli? Tłumaczymy!

2023-01-04 10:17

Chyba każdy kojarzy przynajmniej jedną z tradycji wiążących się ze świętem Trzech Króli. Mowa oczywiście o zwyczaju oznaczania kredą drzwi mieszkań i domów literami K+M+B. Co oznaczają? Skąd wziął się zwyczaj? Wyjaśniamy!

6 stycznia wiąże się z tradycją oznaczania drzwi domów poświęconą wcześniej kredą. Symbolami, które wypisuje się na nich, są „K+M+B”. W formie tej są one nawiązaniem do imion trzech mędrców ze wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy odwiedzili małego Jezusa po narodzinach. Co ciekawe, ich imion nie przywołuje żadna z Ewangelii. Ich postacie pojawiły się w legenda dopiero w okresie średniowiecza. Wbrew pozorom interpretacja ta nie jest prawidłowa!

„K+M+B” czy „C+M+B”?

Prawidłowy zapis symboli to „C+M+B”. Jest on skrótem od łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”. Co oznacza? To po prostu „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Symbolom może towarzyszyć także aktualny rok. Zostaje on dodany po ostatniej literze, a poprzedzać ma go krzyż. W 2023 roku całość powinna wyglądać tak: „C+M+B+2023”.

Warto podkreślić, że pisownia „K+M+B” zgodnie z oficjalnymi dokumentami Kościoła, jest poprawna, jednak religioznawcy coraz częściej postulują odchodzenie od tego zapisu na rzecz poprawnego.

Oznaczanie drzwi nie jest jedynym zwyczajem związanym ze świętem Trzech Króli. Tradycyjnie w dniu tym w kościołach święci się kredę i kadzidło – kiedyś także złoto i wodę. Kruszec miał sprawiać, że jego właściciel będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Tradycja nakazywała okadzać dymem mieszkanie. Miało to chronić jego mieszkańców od nieszczęść.

Sylwester Marzeń. Zenek Martyniuk pali ostatniego papierosa przed występem