Straż Pożarna na Podkarpaciu podsumowała rok 2020

i

Autor: Pixabay

Straż Pożarna na Podkarpaciu podsumowała rok 2020: 35 tysięcy zdarzeń, zginęło ponad 290 osób

2021-01-04 13:53

Rok 2020 był trudny dla strażaków z Podkarpacia. Odnotowali o 20 procent więcej interwencji niż w roku 2019. Zginęło wiele osób. Tylko 1.4 interwencji stanowiły wyjazdy do pożarów. Mieszkańcy regionu ginęli głównie w wypadkach samochodowych i w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Znamy szczegóły raportu.

Rok 2020 w raporcie podkarpackich strażaków: Zginęło 290 osób

Rok 2020 był szczególnie trudny dla podkarpackich służb, w tym straży pożarnej. Jak wylicza Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków, wozy strażackie wyjeżdżały do ponad 35 tysięcy zdarzeń - 3/4 z nich to tzw. miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Zginęło ponad 290 osób. W pożarach zginęły 24 osoby, a 109 trafiło do szpitala. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad 2700 rannym udzielono pomocy.

Wyjazdy do pożarów to w 2020 roku 1.4 interwencji. Wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Ich główne przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych, źle działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność i lenistwo.

Ponad 27 tysięcy interwencji to tzw. miejscowe zagrożenia. Spektrum działań w tych przypadkach było ogromne - strażacy działali w zakresie ratownictwa chemicznego, wysokościowego, ekologicznego. Byli wzywani do wypadków drogowych, pomagali na akwenach przy poszukiwaniu osób zaginionych, usuwali skutki burz i nawałnic.

W 2020 roku były też alarmy fałszywe - tych zanotowano ponad 1200.

Straż pożarna pomagała w walce z koronawirusem

Rok 2020 był trudniejszy niż poprzedni, bo straż odnotowała o 20 procent wszystkich interwencji więcej niż w roku 2019. Strażacy pomagali też w walce z koronawirusem. Pełnili dyżury w punktach na granicy z Ukrainą i Słowacją. Dodatkowo w każdym powiecie utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć. Strażacy dowozili też żywność i leki osobom objętym kwarantanną.

Mógłbyś zostać strażakiem? Przekonaj się! Rozwiąż test

Pytanie 1 z 16
Do gaszenia palących się metali (sód, potas, magnez) użyjesz:
Posłuchaj, jak wygląda pierwsza pomoc przy skaleczeniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wyrzucił dziecko z samochodu i ukradł BMW warte ćwierć miliona złotych