- Najważniejsze dzisiaj jest opanowanie emocji. Chciałbym wyraźnie zapewnić, że wszystkie niezbędne procedury zostały uruchomione. Dostajecie państwo komunikaty, także o tym, jak będzie wyglądał proces przemieszczania się uchodźców i jak będziemy dbali o bezpieczeństwo naszych obywateli. Nie ma żadnych powodów do popadania w panikę czy niepokój – zaapelował do mieszkańców Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Odwołał się zwłaszcza do sytuacji z ostatnich dni, podczas których do stacji benzynowych tworzyły się duże kolejki. Podobnie było z bankomatami. Podkreślił, że paliwa nie zabraknie, a takie zachowanie może skomplikować później pracę służb.
Przy stacji Rzeszów Główny urządzany jest właśnie całodobowy punkt informacyjny, czyli miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymają niezbędne informacje, potrzebną pomoc: posiłek, wodę, drobną pomoc medyczną, odpoczynek. Miasto dysponuje 100 miejscami noclegowymi przeznaczonymi dla uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy nie będą ulokowani na stałe w Rzeszowie, jedynie do czasu zorganizowania transportu do innych części kraju.
CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów szuka wolontariuszy! Bądźmy solidarni i solidarnie pomóżmy!
Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy
Wyznaczone zostały również punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie. Od soboty, 26 lutego w godzinach 12 – 20 wszystkie przedmioty będzie można zostawić w każdej z Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy (spis potrzebnych przedmiotów znajduje się w załączniku).
Infolinia ze wszystkimi potrzebnymi informacjami udzielanymi w języku polskim, ukraińskim i angielskim jest dostępna pod numerem: 17 788 99 00 w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu.
Miasto zapewnia również wsparcie psychologiczne dla dzieci, w tym szczególnie pochodzenia ukraińskiego oraz bezpłatne porady prawne. Szczegółów informacji udziela Wydział Polityki Społecznej jak również pracownicy infolinii.
Polecany artykuł: