Skandal podczas meczu Asseco Resovii. Kibic obraził zawodnika

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Sport

Skandal podczas meczu Asseco Resovii. Kibic obraził zawodnika

2024-04-19 15:45

Podczas półfinałowego meczu PlusLigi Asseco Resovii i Jastrzębskiego Węgla, jeden z kibiców w skandaliczny sposób obrażał zawodnika przeciwnej drużyny. - Skierował szereg inwektyw względem zawodnika Jastrzębskiego Węgla – Pana Jurija Gladyra związanych m. in. z jego narodowością – czytamy w komunikacie rzeszowskiego klubu.

Skandal podczas meczu półfinału PlusLigi

W czasie półfinałowego meczu siatkarskiej PlusLigi doszło do skandalu. Podczas spotkania Asseco Resovii i Jastrzębskiego Węgla, jeden z kibiców skierował szereg obelg w kierunku środkowego jastrzębskiej drużyny Jurija Gladyra. Dotyczyły one ukraińskiego pochodzenia zawodnika. Pozostali siatkarze, słysząc wyzwiska, które kibic kierował do stronę ich kolegi zareagowali. Ochrona wyprosiła z trybun skandalicznie zachowującego się mężczyznę. Zarząd klubu Asseco Resovia wydał oświadczenie.

Oświadczenie Asseco Resovia po skandalicznym zajściu

Rzeszowski klub w oświadczenie podkreśla, że stanowczo potępił zachowanie jednego ze swoich kibiców. Poniżej pełny komunikat zarządu klubu:

Zarząd Klubu Asseco Resovia S.A. w związku z incydentem jaki miał miejsce w dniu 17 kwietnia 2024 r. podczas meczu półfinałowego Asseco Resovii i Jastrzębskiego Węgla jednoznacznie i stanowczo potępia wszelkie zachowania, które są nacechowane brakiem szacunku i godności dla drugiego człowieka z uwagi na jego narodowość, rasę czy wyznanie.

Niestety, podczas ostatniego meczu w Rzeszowie jeden z kibiców Asseco Resovii w sposób skandaliczny skierował szereg inwektyw względem zawodnika Jastrzębskiego Węgla – Pana Jurija Gladyra związanych m. in. z jego narodowością.

Z tego miejsca Zarząd Klubu Asseco Resovii przeprasza Pana Jurija Gladyra za zaistniałą sytuację oraz kategorycznie sprzeciwia się takim zachowaniom wpisującym się w całości w tzw. „mowę nienawiści”.

Takie zachowania nie są zgodne z fundamentalnymi wartościami na jakich zbudowana jest Asseco Resovia, a które obejmują tolerancję i szacunek dla drugiej osoby – niezależnie od tego jakiej jest narodowości, rasy czy wyznania. Jako Zarząd Klubu Asseco Resovii pragniemy stanowczo podkreślić, że dla każdego kto nie rozumie lub nie podziela tych bezdyskusyjnych zasad, drzwi naszej hali będą zamknięte.

Niezależnie od powyższego, Zarząd Klubu zapewnia, że nie bagatelizuje znaczenia i konsekwencji zaistniałego incydentu oraz jest zdeterminowany aby więcej tego typu zdarzenia nie miały miejsca, stąd też aktualnie zabezpieczany jest materiał dowodowy, a cała sprawa zostanie przekazana organom ścigania – celem jej wyjaśnienia – czytamy w komunikacie.

Komunikat Jastrzębskiego Węgla po zajściu w Rzeszowie

Drużyna Jastrzębskiego Węgla również wydała komunikat po skandalicznym zajściu w Rzeszowie. Czytamy w nim, że klub „stanowczo potępia wszelkie przejawy agresji słownej, mowy nienawiści i nie godzi się na ewidentne zakłócenie tak wspaniałych wydarzeń sportowych”. Poniżej pełna treść:

Odnosząc się do środowego meczu w rzeszowskiej Hali Podpromie Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel pragnie wyrazić następujące stanowisko.

Jako Klub jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu widowiska, jakie zafundowały kibicom oba zespoły. Nasza radość jest tym większa, że to nasza drużyna wyszła zwycięsko z tego fantastycznego pojedynku. Jak podkreślają eksperci i komentatorzy, było to jedno z najlepszych i najbardziej emocjonujących spotkań PlusLigi w tym sezonie.

Atmosferę siatkarskiego święta zakłócił jednak pewien incydent na trybunach rzeszowskiej hali z udziałem jednego kibica. Podobnie jak organizator meczu Asseco Resovia Rzeszów stanowczo potępiamy wszelkie przejawy agresji słownej, mowy nienawiści i nie godzimy się na ewidentne zakłócenie tak wspaniałych wydarzeń sportowych, jakimi są mecze siatkówki rozgrywane w Polsce.

Tego typu zachowania są przez nas nieakceptowalne i apelujemy o ich zaprzestanie, gdyż burzą one pozytywny wizerunek rozgrywek siatkarskich stawianych za wzór w kraju oraz za granicą.