Sezon na kleszcze uważamy za otwarty… Oto dowód!

i

Autor: pixabay

Sezon na kleszcze uważamy za otwarty… Oto dowód!

2023-03-06 17:25

Z zimowego letargu w Bieszczadach wybudziły się nie tylko niedźwiedzie i salamandry… Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród podzielili się na swoim facebookowym profilu pierwszymi dowodami na to, że do grona tego dołączyły też kleszcze! Na szlakach znowu trzeba na nie uważać.

Choć zima jeszcze daje o sobie znać i jeszcze nie odpuszcza, w Bieszczadach pojawiły się pierwsze kleszcze! Te niepozorne pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pierwsze ostrzeżenia o ich wybudzeniu pojawiły się na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród. Leśnicy pokazali zdjęcie!

Fotka, którą podzielili się leśnicy z Nadleśnictwa Baligród, opatrzona została opisem „Pierwszy w sezonie”. W komentarzach od razu zaroiło się od relacji użytkowników, który mieli już w tym roku okazję spotkać kleszcza. „Ups. To trzeba uważać.”, „No i już się pojawiły... Niestety były są i będą trzeba uważać”, „Mój pies przynosił go ze sobą ze spacerów cały styczeń i teraz od nowa”, „U nas tez już od poniedziałku… Tak, że ten… gotowość bojowa i można iść do lasu”, „U nas są cały czas. Po jednym z ostatnich spacerów zabrałam prawie 100 sztuk z siebie i psów. Co prawda byliśmy na łące, gdzie są wysokie trawy, ale i tak, uważam, przesada.”, „Małe ale groźne. Są były i będą i trzeba uważać” – to tylko niektóre z komentarzy pozostawionych pod fotką.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne? Pajęczaki te przenoszą szereg groźnych chorób, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu ludzi i zwierząt, a w przypadku czworonogów nawet ich życiu! Chodzi tu m.in. o boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Sezon na kleszcze

Choć przyjmuje się, że szczyt kleszczowego sezonu przypada na okres od maja do czerwica i od września do października, pierwsze osobniki w tym roku dały się zaobserwować już na początku marca. Powodem takiego stanu rzeczy są ciepłe zimy. W tym roku zabrakło ostrych, długo utrzymujących się mrozów. Przełożyło się to na okres żerowania kleszczy – rozpoczął się wcześniej.

Warto pamiętać, że kleszcze są najbardziej aktywne od wczesnych godzin porannych do południa. Druga pora ich aktywności przypada na godziny popołudniowe, od ok. 16:00 do zmroku.

Gdzie możemy trafić na kleszcze?

Pajęczaki te wyjątkowo upodobały sobie obrzeżach lasów, polany, łąki z wysokimi trawami i bagna. Można je również spotkać w lasach liściastych, na działkach, a nawet w przydomowych ogródkach i parkach miejskich.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Podstawą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni strój. Ubranie powinno zasłaniać jak najwięcej ciała. Sprawdzą się tu koszule z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy. Miejsca ciała – poza twarzą – które pozostają odsłonięte, należy spryskać sprayem odstraszającym kleszcze.

Warto pamiętać, że kleszcze są ślepe. Nie odstraszy więc ich kolor ubrań. Reagują za to na zapach potu i podwyższona temperatura ciała. Jasny kolor stroju może za to ułatwić dostrzeżenie pajęczaka, gdy ten postanowi obrać sobie za cel właśnie nas. Będzie lepiej widoczny.

Bocian spędza zimę w zasypanej śniegiem wsi Topolany na Podlasiu. Ptaka dokarmia pan Jan