Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA na przejściu granicznym w Korczowej

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA na przejściu granicznym w Korczowej

2023-02-16 12:22

Obrona granic i odstraszanie, to najsilniejszy przekaz jaki możemy wysłać, aby uniknąć przyszłej wojny - powiedział w czwartek na przejściu granicznym w Korczowej na Podkarpaciu sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas.

W Korczowej polityk spotkał się m.in ze strażnikami granicznymi. Na konferencji prasowej amerykański sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego nie krył podziwu dla polskiej Straży Granicznej. - To jest niezwykle bohaterskie co zrobiła polska Straż Graniczna, broniąc granic - powiedział Mayorkas. Zaznaczył, że spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej po to, by pokazać solidarność, ale także wyrazić podziw.

- Nasza obecność tutaj to także sposób, aby wyrazić hołd dla tych wszystkich, którzy walczą i poświęcają swoje życie za wolną Ukrainę. Jesteśmy zaangażowani w sojusz, który pokazuje siłę partnerstwa i jedność, szczególnie w obliczu walki o wolność. Jednocześnie rozumiemy, że obrona granic i odstraszanie to najsilniejszy przekaz jaki możemy wysłać, aby uniknąć przyszłej wojny, która zagraża życiu ludziom, niezależnie od tego, gdzie są – podkreślił.

Mayorkas: Podziwiamy, co Polska osiągnęła

Zaznaczył, że planuje spotkać się uchodźcami z Ukrainy. „Nic nie zastąpi bezpośredniego z kontaktu z ludźmi, którzy musieli uciekać przed wojną. Chętnie porozmawiam z uchodźcami, chętnie usłyszę historie, które potem przekażę narodowi amerykańskiemu” – powiedział Mayorkas. Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal zaangażowane w pomoc, aż do czasu, kiedy Ukraina pokona agresora. Pytany co sądzi o pomocy, jaką Ukrainie udzieliła Polska podkreślił, że podziwia to, co nasz kraj zrobił dla swojego sąsiada.

- Podziwiamy, co Polska osiągnęła, nie tylko jeśli chodzi o obronę granicy, o pomoc wojską, ale też to, że Polacy przyjęli prawie 1,5 mln Ukraińców do siebie. To pewien symbol dla całego świata, co mogą ludzie zrobić dla swoich braci i sióstr, którzy walczą o wartości, które są fundamentem wolnego świata - przekazał.

Alejandro Mayorkas spotkał się na granicy m.in. z dowódcą Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzejem Popko, który opowiedział mu, jak wyglądała sytuacja w czasie pierwszych tygodni wojny. Gen. Popko mówił amerykańskiemu sekretarzowi, m.in. o tym, że na początku marca 2022 r. przez podkarpackie przejścia graniczne ochraniane przez BOSG granicę przekraczało na kierunku do Polski, nawet ponad 80 tys. osób.

Piotr Zgorzelski: Andrzej Duda oddał los Polaków Ziobrze