Sejmik województwa nie zgadza się na likwidacje Browaru Leżajsk

i

Autor: Eska

Sejmik województwa nie zgadza się na likwidacje Browaru Leżajsk

2023-02-28 9:21

Radni województwa podkarpackiego w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku m.in. wręczyli odznakę ppłk. Stefanowi Michalczakowi oraz przyjęli stanowisko w sprawie likwidowanego Browaru Leżajsk.

Sesja sejmiku wojewódzkiego odbyła się w poniedziałek 27 lutego. W jej trakcie poruszono kwestię likwidacji Browaru Leżajsk. Radni przyjęli stanowisko, w którym wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów Grupy Żywiec – właściciela podkarpackich zakładów.

To likwidacja ponad 100 miejsc pracy, a tym samym brak zatrudnienia dla kolejnych około 400 osób w firmach kooperujących. W wyniku niespodziewanej decyzji, w obecnie tak trudnych czasach, zostaną pozbawieni zarówno środków do życia, jak i poczucia stabilizacji, spokoju oraz godności – napisali radni w stanowisku.

Radni zaapelowali do właścicieli browaru o rozważenie alternatywnych rozwiązań dotyczących przyszłości zakładu. „Jednym z nich może być jego przekształcenie w browar specjalizujący się w produkcji lokalnych wyrobów. Utrzymanie zatrudnienia umożliwi uspokojenie sytuacji społecznej, a także będzie miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie regionalnej gospodarki – stwierdzili radni.

W dyskusji radni ze wszystkich klubów byli zgodni, że browar w Leżajsku powinien nadal funkcjonować i konieczne są rozmowy z dotychczasowym właścicielem, żeby uratować w tym miejscu produkcję piwa.

W sesji uczestniczyli również m.in. mieszkańcy Leska, którzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy tego miasta. Wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch zapowiedział, że decyzja co do ostatecznego kształtu przebiegu trasy zostanie podjęta po zapoznaniu się z argumentami wszystkich stron zainteresowanych powstaniem drogi.

Beszamel: Piwo