Uchodźcy uciekający do Polski, potrzebują właściwie wszystkiego, żeby rozpocząć tu nowe życie. Często są wycieńczeni fizycznie i psychicznie, chorzy, wymagający leczenia i wsparcia. Dzieci potrzebują bezpiecznej codzienności, którą zapewni im szkoła i towarzystwo rówieśników. -Najpilniejszy dla nich jest teraz zakup wyprawek szkolnych i zapewnienie opieki psychologicznej. Obecnie w rzeszowskich szkołach i przedszkolach mamy ponad 370 dzieci i młodzieży. Ta liczba wzrasta każdego dnia - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Każdego dnia Rzeszów zapewnia pomoc dla uchodźców na dworcu Rzeszów Główny i w punkcie noclegowym. - Gotujemy i dostarczamy ciepłe posiłki, zapewniamy podstawowe informacje, opiekę medyczną i psychologiczną - słyszymy od rzeszowskich urzędników.
CZYTAJ TAKŻE: SPORT: 15. PKO Półmaraton Rzeszowski i 7. PKO Sztafeta Półmaratońska już 10 kwietnia!
Codziennie zbierane są dary dla uchodźców
W stolicy regionu zbierane są także dary dla mieszkańców Ukrainy. Te od poniedziałku do soboty przynosić możecie do w filii Rzeszowskiego Domu Kultury i Hali Podpromie. - Organizujemy transporty humanitarne, przekazujemy dary z Polski i zagranicy. Dostarczamy m.in. żywność, leki, artykuły pierwszej potrzeby. Wysłaliśmy na Ukrainę ponad sto takich transportów - dodają urzędnicy.
Co więcej, od jutra tj. 16 marca będzie działał także punkt obsługi uchodźców Urzędu Miasta Rzeszowa, przy ul. Langiewicza 15 , w którym Ukraińcy będą mogli wyrobić numer PESEL, utworzyć profil zaufany i zameldować się.
Można pomóc finansowo
Datki wpłacać można także na specjalne konto przeznaczone do dokonywania wpłat na rzecz pomocy dla Ukrainy:
Odbiorca: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów
Nr rachunku: 41 1020 4391 0000 6602 0216 9878
Tytuł przelewu: Pomoc Ukrainie
Wpłat można dokonywać w złotówkach i w walutach wymienialnych.
SWIFT: BPKOPLPW
Polecany artykuł: