Na wspólnym spotkaniu z przedstawicielami miast partnerskich Sanoka, burmistrz miasta zapoznał burmistrzów zachodnich miast z sytuacją, jaka panuje w mieście i na granicy. - Jako samorząd Sanoka podjęliśmy się koordynacji przekazywania pomocy płynącej właśnie z miast partnerskich. Jesteśmy też w stałym kontakcie z ukraińskimi miastami partnerskimi oraz przedstawicielami innych ośrodków po stronie ukraińskiej – mówi burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski. - Transport z pomocą, który odebraliśmy w miniony weekend już został w części przekazany na stronę ukraińską. Z przedstawicielami Reinheim jesteśmy w stałym kontakcie, skąd mam potwierdzenie, że ta pomoc będzie kontynuowana, również w kwestii udzielenia schronienia Ukraińcom – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Medair szuka wolontariuszy. Potrzeba nawet 200 osób do pomocy uchodźcom
Dzieci z Ukrainy już uczą się w sanockich szkołach
Dziś rozpoczęły się pierwsze zajęcia kursów języka polskiego dla Ukraińców, którzy znaleźli bezpieczną przystań w Sanoku. Na ten moment władzom miasta udało się utworzyć 4 zespoły językowe w różnych grupach wiekowych. Obecnie 34 ukraińskich dzieci chodzi do miejskich szkół podstawowych. Jak mówi burmistrz Matuszewski wolnych miejsc jest ponad 800.
- Jednocześnie pracowników i nauczycieli z j. ukraińskim mamy 3. Dwoje rodziców z umiejętnością porozumiewania się w j. ukraińskim zgłosiło się jako wolontariusze. Rosyjskojęzycznych nauczycieli pracujących w naszych szkołach jest obecnie 16. Podstawy języka polskiego dla Ukraińców to absolutny fundament integracji naszej społeczności. Nie wiemy, ile czasu potrwa wojna, zatem powinniśmy podjąć jak najwięcej działań, które pozwolą nam współistnieć na ten czas we wzajemnym zrozumieniu i poczuciu solidarności – dodaje burmistrz Sanoka.