RZESZÓW

i

Autor: Pixabay

RZESZÓW. Ulica obok szpitala ma nowego patrona. To doktor Wrzesław Romańczuk

2022-02-23 14:58

Ulica obok szpitala „na górce” w Rzeszowie ma nowego patrona. Został nim Wrzesław Romańczuk. Mowa o drodze w pobliżu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, która biegnie od Jana Niemierskiego do al. Armii Krajowej. Kim był Wrzesław Romańczuk?

Z wnioskiem w sprawie nadania nazwy ulicy „Wrzesława Romańczuka” do Urzędu Miasta Rzeszowa zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. Autorzy wniosku przypomnieli, że Wrzesław Romańczuk był nie tylko wspaniałym lekarzem, ale także społecznikiem i człowiekiem wielkiego serca. To w dużej mierze dzięki jego staraniom w Rzeszowie utworzono Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Doktor Romańczuk organizował także bale charytatywne, podczas których zbierano pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Między 1994 a 2000 rokiem był dyrektorem szpitala przy ul. Lwowskiej. I to właśnie ulica obok lecznicy, biegnąca od ul. Jana Niemierskiego do al. Armii Krajowej dostanie nazwę Wrzesława Romańczuka.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Powstanie nowa droga na osiedlu im. Franciszka Kotuli

- Profesor Romańczuk był wyjątkowym człowiekiem, wybitną postacią, doświadczyłem tego współpracując z nim przed laty. Miał olbrzymi wkład w rozwój szpitala oraz kierunków medycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Cieszę się, że teraz będzie patronem ulicy obok miejsca, w którym z pasją niósł pomoc innym - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowscy radni nad uchwałą zagłosowali jednogłośnie.

Nagrody z loterii "Rzeszów to My" rozdane. Jedna osoba zgarnęła auto!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. O który kraj chodzi? Rozpoznasz ten kształt na mapie?

Pytanie 1 z 15
Jaki kraj, zaznaczony najciemniejszym kolorem, jest widoczny na zdjęciu?
QUIZ. O który kraj chodzi? Rozpoznasz ten kształt na mapie?