New Dehli w rzeszowskim szpitalu
Pojawiło się ognisko groźnej bakterii New Delhi w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Nosicielem była jedna z pacjentek, od której zakaziły się kolejne dwie osoby. Wstrzymane zostały już przyjęcia do Kliniki Chorób Wewnętrznych, gdzie pojawiły się zakażenia.
Jak powiedziała nam Małgorzata Przysada, zastępca dyrektora rzeszowskiego szpitala, pacjenci zostali odizolowani i wprowadzone wszystkie procedury sanitarno - epidemiologiczne, które stosuje się w takich przypadkach. Na szczęście przypadki zakażeń tą niebezpieczną bakterią to tylko nosicielstwo i nie stwierdzono objawowych zakażeń tą bakterią.
Trwają badania innych pacjentów na tym oddziale. Bakteria New Delhi jest wyjątkowo niebezpieczna, bo jest odporna na większość antybiotyków, a śmiertelność w przypadku zakażenia jest bardzo duża.
New Dehli: Dlaczego jest niebezpieczna?
New Dehli to superbakteria. Jest odporna na działanie wszystkich antybiotyków, a to oznacza, że nie można wyleczyć śmiertelnie groźnych chorób, które wywołuje:
- Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób - pisze Poradnik Zdrowie.
New Dehli często kończy się sepsą, a ta w konsekwencji doprowadza do śmierci pacjenta.
Pierwszy przypadek New Dehli w Polsce wykryto w 2011 roku.