Zmiany dotyczące mieszkań
Na początku roku rząd zapowiedział chęć zmian dotyczących kwestii związanych z nieuczciwymi deweloperami. Już teraz wiemy, że zmiany dotkną m.in. parkingów, placów zabaw, balkonów czy nasłonecznienia mieszkań. Zgodnie z zapowiedziami, inwestorzy będą mieli obowiązek zapewnienia 1,5 miejsca parkingowego przypadającego na jedno mieszkanie. To jednak nie wszystkie nowości, jakie czekają nas w sektorze mieszkaniowym.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że na rynku pojawia się coraz więcej mieszkań z dużą liczbą balkonów, które tworzone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielane są na przykład niskimi ściankami. Ma się to zmienić. Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie obowiązku minimum czterech metrów odstępu między balkonami na odrębnej płycie balkonowej. W przypadku nie spełnienia warunku czterech metrów lub balkonów znajdujących się na jednej płycie, obowiązkowe będzie stosowanie przegród o odpowiednich wymiarach.
Polecany artykuł:
Winda już w 2-piętrowych budynkach
Kolejna zmiana z pewnością ucieszy osoby, które mają problemy z wchodzeniem po schodach. Rząd planuje poprawienie dostępności budynków dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Jak przekazuje portalsamorzadowy.pl, zmieni się kwestia montowania wind w blokach.
„Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania, co do instalacji dźwigów windowych. Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery pietra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach" – zapowiedział Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Obecne przepisy zakładają obowiązek montażu wind w budynkach posiadających więcej niż cztery piętra. Proponowana nowelizacja mówi o takim obowiązku już w przypadku bloków mieszkalnych wyższych niż dwie kondygnacje. Winda byłaby też obowiązkowa w dwupiętrowych budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek nie obejmie starych budynków, ale tam też pojawi się możliwość stworzenia windy. Zarządcy nieruchomości będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Dostępności.