Rząd chce skanować wszystkie SMS-y Polaków. W jakim celu?

i

Autor: pixabay.com

Rząd chce skanować wszystkie SMS-y Polaków. W jakim celu?

2022-01-17 10:17

Rząd chce skanować wszystkie SMS-y Polaków. Takie rozwiązanie ma zostać przedstawione przez ministerstwo do spraw cyfryzacji w Kancelarii Premiera. W jakim celu rząd ma sprawdzać nasze wiadomości? Chodzi o bezpieczeństwo! To sposób na walkę z phishingiem, spoofingiem, a także innymi fałszywymi SMS-ami, które nasiliły się w ostatnim czasie.

Ministerstwo do spraw cyfryzacji przedstawi w Kancelarii Premiera rozwiązanie, które ma na celu skanowanie wszystkich wiadomości SMS. To jeden z pomysłów na walkę z phishingiem i spoofingiem, które w ostatnich miesiącach nasiliły się. Rząd według planu miałby nakłonić operatorów sieci komórkowych w naszym kraju, aby ci sprawdzali treść SMS-ów, które dostają Polacy. To wszystko po to, aby zadbać o nasze pieniądze i dane. System miałby wyłapywać konkretne sformułowania, które nakłaniają nas do kliknięcia w link i przelania dodatkowych pieniędzy, bądź zalogowania się na fałszywe strony podając wrażliwe dane. Ale to nie wszystko! Co jeszcze ma w planach ministerstwo do spraw cyfryzacji? Szczegóły poniżej!

CZYTAJ TAKŻE: 300 złotych za szczepienie przeciw COVID-19?! NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

Rząd chce skanować SMS-y. Blokowanie wiadomości

Według planu, jaki zostanie przedstawiony w Kancelarii Premiera operatorzy sieci komórkowych działających w Polsce mieliby stworzyć odpowiednie narzędzia do skanowania wiadomości SMS. Te miałyby wyłapywać frazy dotyczące konieczności dopłaty do przesyłki, albo zapłaty zaległej faktury. System blokowałby także te SMS-y, w których jesteśmy nakłaniani do zalogowania się na fałszywych stronach. W planie rządu jest także blokowanie wiadomości z bramek internetowych, dzięki którym oszuści mogą wysłać jednorazowo SMS-y do tysięcy osób.

Rząd chce skanować SMS-y. Polacy będą mieli wybór?

Taki pomysł może spotkać się z opinią, że rząd chce inwigilować obywateli. Dlatego trwa dyskusja nad tym, czy oszukańcze wiadomości miałyby być blokowane bezpośrednio przez operatora sieci, z której korzystamy, czy Polacy mieliby sami wnioskować o blokowanie fałszywych SMS-ów.

Źródło: RMF 24

Tajemnicza skrzynia znaleziona w pałacu
Sonda
Czy chciałbyś, aby twój operator blokował oszukańcze wiadomości SMS?