Ta roślina może powodować majaczenie i śpiączkę! Spotkasz ją w ogrodach i parkach
Śnieguliczka biała jest pospolitą rośliną, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkaliście się z nią wiele razy. Jest to wyjątkowy okaz, między innymi ze względu na wysokość jaką osiąga – to nawet trzy metry. Jest odporna na warunki atmosferyczne, niestraszny jej nawet mróz. Jej znakiem charakterystycznym jest fakt, iż kwitnie przez całe lato. Wówczas na jej pędach możemy zaobserwować kremowe płatki. Pod koniec lata na łodygach zaczynają pojawiać się białe owoce. Są obecne do późnej jesieni i stanowią także pokarm dla ptaków.
O śnieguliczce możemy powiedzieć, że jest bardzo wytrzymała. Już to może sprawić, że zdecydujecie się na jej obecność w waszym ogrodzie. Jeżeli zastanawiacie się, czy przyjmie się u was, uspokajamy, nie jest wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Tam gdzie inne krzewy się nie nadają, śnieguliczka może okazać się idealna. Dobrze znosi przycinanie, dlatego często wiele osób wykorzystuje ją jako żywopłot.
Polecany artykuł:
Uważaj na tę roślinę. Jest ładna, ale niebezpieczna
Wspominaliśmy już o białych owocach śnieguliczki. Bardzo lubią je ptaki, ponieważ stanowią dla nich pokarm. Są pożywne i w pełni bezpieczne. Zdecydowanie inaczej ta sytuacja wygląda w przypadku ludzi. Owoce tej rośliny mogą być dla nas bardzo groźne. A to wszystko przez substancje - saponiny i alkaloidy, które dla ludzi są trujące. Nie wolno ich jeść, a eksperci nie zalecają także dotykania i rozgniatania tych owoców.
Dobrze będzie, jeśli nie zbagatelizujecie tej informacji. To potwierdzone, śnieguliczka biała jest trująca. Jest ryzyko, że już w trakcie dotykania jej owoców możecie doświadczyć podrażnień skóry. Ich zjedzenie może skutkować zapaleniem błon śluzowych, a także wymiotami i biegunkami. Co bardziej przeraża, może negatywnie działać również na układ nerwowy. W skrajnych przypadkach grozi nam utrata przytomności, majaczenia, a nawet śpiączka.
ZOBACZ: LEŚNE GRZYBY, KTÓRE MOŻESZ WYHODOWAĆ W SWOIM OGRODZIE