Boczniak ostrygowaty

i

Autor: Wikipedia Boczniak ostrygowaty

Ciekawostki o grzybach

Rosną w polskich lasach, ale grzybiarze ich nie zbierają. To błąd! Są bardzo zdrowe

2024-08-26 15:05

Boczniaki - bo to właśnie o nich mowa - to jedna z bardziej niedocenianych grzybów. Na terenie naszego kraju pojawiły się z Chin. Najczęściej kojarzą się z grzybami kupnymi, hodowlanymi, ale warto wiedzieć, że pospolicie rosną też w Polskich lasach. Warto je zbierać, bo w rzeczywistości są bardzo zdrowe.

Boczniaki w polskich lasach

Zacznijmy od tego, co to w ogóle za gatunek, te boczniaki. Są to pochodzące z Chin grzyby hodowlane. Można bez problemu nabyć je w sklepie, choć równie łatwo daje się je też znaleźć także w polskich lasach. To, co zdecydowanie odróżnia je od innych leśnych grzybów, to wartości odżywcze. Boczniaki są w nie bogate. Właśnie dlaczego warto włączyć je do naszej diety. Pomimo swojej pospolitości w polskich lasach i dawki dostarczanych przez nie wartości odżywczych, wielu grzybiarzy wciąż ignoruje je podczas grzybobrania. Warto w tym miejscu dodać, że grzyby te występują w polskich lasach przez całą zimę! Zaczynają pojawiać się jesienią, razem z przymrozkami, a kończą wiosną. Dodatkową ich zaletą jest to, że rosną gromadnie. Oznacza to, że w jednym miejscu da się ich nazbierać całkiem sporo. 

Czy boczniaki są wartościowe odżywczo?

Czy boczniaki są zdrowe? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi "tak". lista ich zalet prozdrowotnych jest naprawdę długa. M.in. znaleźć na niej można informacje o ty, że zawierają one wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka. Równocześnie są bogate we wszystkie witaminy z grupy B, ale nie tylko. Są dobrym źródłem witaminy D i C.

To, co odróżnia je od grzybów leśnych, to wysoka zawartość soli mineralnych - wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, selenu, sodu i cynku. Niska zawartość sacharydów sprawia, że są one niskokaloryczne.

"Niski poziom tłuszczu przy jednoczesnym wysokim poziomie nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas alfa-linolenowy, to kolejny ich atut. Regularne spożywanie boczniaków obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, a także poprawia stan naczyń krwionośnych u osób z arteriosklerozą. Grzyby te zawierają również ergotioneinę, przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniami i starzeniem, który nie traci swoich właściwości podczas gotowania"

- możemy przeczytać na stronie pyszności.pl. 

Jakie grzyby można zbierać w sierpniu?

Zobacz naszą galerię!

Quiz dla grzybiarzy. Rozpoznasz grzyby ze zdjęć?

Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to...
Gąska zielona
Czy warto jeść grzyby?