Ciekawostki o grzybach

Gdzie na grzyby pod Rzeszowem? W tych miejscach grzybobranie będzie na pewno udane!

2024-08-21 11:34

Gdzie udać się na grzybobranie, by było ono udane? W okolicach Rzeszowa znajduje się kilka miejsc, w których - przy sprzyjającej pogodzie - znaleźć można sporo pięknych okazów. W ostatnich dniach aura dopisała, spadł deszcz, w kolejnych dniach powinno pojawić się trochę grzybów. Gdzie zatem ruszyć z koszykiem?

Grzybobranie pod Rzeszowem

W których rejonach rzeszowskich okolic znaleźć można najwięcej grzybów? Odpowiedzi dostarcza mapa grzybów. Serwis jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o coraz to nowsze doniesienia grzybiarzy, dzięki czemu możemy poznać dokładne regiony występowania grzybów. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie pogoda nie była zbytnio sprzyjająca grzybobraniu. Fala upałów i sucha ściółka nie sprzyjają wzrostowi grzybów. Sytuacja się jednak zmieniła, temperatura po deszczach spadła, a to oznacza, że w lasach lada moment zaczną pojawiać się grzyby.

Gdzie znaleźć je można aktualnie?

Zgodnie z doniesieniami grzybów nie brakuje w różnych rejonach powiatu rzeszowskiego. Na ich liście znalazły się miejscowości takie jak Hyżne, Wilczak, Lutoryż, Malawa.

"Dużo koźlarzy czerwonych. I takie inne kozaki- grube. (Na zdjeciu) Prawdziwki są ale nie doszedłem do swoich miejsc".

"Kolejny 3-godzinmy, rodzinny spacer w lesie".

"Byłem w nie swoich miejscach ze względu na brak czasu. Wynik: 1 prawdziwek, 15 kozaków, 15 kozaków czerwonych. Trzeba uderzyć w miejsca prawdziwkowe tylko... nie ma czasu!"

"1,5 godzinny spacer w 2 osoby. Wilczak. 10 borowików (raczej zdrowe. Kilka dużych starych zostało w lesie). Jeden kozak. Kilkanaście maślaków. Sucho ale może w końcu w okolicach Rzeszowa coś ruszy".

"17 kani, 3 prawdziwki, 2 podgrzybki i po jednym ceglastoporym i kozaku. Las mieszany.W lesie wilgotno - ale nie za mokro, ciepło- ale nie gorąco. Bardzo fajne warunki.Widać że las się budzi" - możemy przeczytać w doniesieniach.

Zasady grzybobrania

Na koniec przypomnijmy, o jednej z ważniejszych zasad grzybobrania - nie wolno niszczyć grzybni! 

"Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybn"ia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost" — zwracają uwagę na swojej stronie Lasy Państwowe.

Jakie grzyby można zbierać w sierpniu?

Zobacz naszą galerię!

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz
Czy warto jeść grzyby?