taxi

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS Rewolucja w branży taksówkarskiej. Nowe przepisy dla kierowców

Informacje

Rewolucja w branży taksówkarskiej. Nowe przepisy dla kierowców

2024-03-19 10:37

W branży taksówkarskiej szykuje się prawdziwa rewolucja. W czerwcu w życie ma wejść obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak mówią ludzie ze środowiska, zmiany są wprowadzane zbyt szybko.

Prawdziwa rewolucja dla kierowców taxi

Zgodnie z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać od 17 czerwca, wszyscy kierowcy taksówek pracujący w Polsce, będą musieli posiadać polskie prawa jazdy. To dosyć istotna zmiana, gdyż w branży tak zwanych przejazdów na aplikację, pracuje bardzo dużo obcokrajowców. Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW, w rozmowie z Business Insiderem podkreśla, że w jego firmie aż 30 procent kierowców dysponuje zagranicznymi uprawnieniami. Jak zaznacza, urzędy mogą nie nadążyć z wymianą dokumentów.

Kierowcy zostali poinformowani o planowanych zmianach jeszcze w 2023 roku. Przedstawiciele branży taksówkarskiej są zaniepokojeni, że już niedługo liczba kierowców zdecydowanie się zmniejszy, a pasażerowie będą mogli mieć problemy z zamówieniem przejazdu. Krzysztof Urban podkreśla, że co piąty kierowca z jego firmy deklaruje, że wciąż oczekuje na "odpowiedź ambasady z kraju pochodzenia". Przedstawiciel aplikacji FREENOW zaznacza, że kierowcom potrzeba więcej czasu, aby sprawnie wyrobić potrzebne dokumenty i dalej móc wykonywać swoją pracę. Warto jednak podkreślić, że aplikacje taksówkarskie działające w Polsce, takie jak FREENOW, Bolt czy Uber miały sporo czasu na dostosowanie się do zapowiadanych przepisów. Ustawa wprowadzająca nowe zapisy pochodzi z 26 maja ubiegłego roku.

Krzysztof Urban cytowany przez Business Insidera wskazuje jedną bardzo istotną kwestię. Dla wielu uchodźców z Ukrainy i Białorusi praca na aplikacjach taksówkarskich jest jedną z popularniejszych opcji. Dla niektórych to podstawowa praca, pozwalająca na utrzymanie rodziny w Polsce. Wprowadzane przepisy mogą znacząco utrudnić im dotychczasową aktywność.

ZOBACZ: TE AUTA ZŁODZIEJE KRADNĄ NAJCZĘŚCIEJ

Uber przejmie dworzec Centralny. Co dalej z tradycyjnymi taksówkami?