RZ czy Ż? Jak zapiszesz te słowa?

i

Autor: Fot. Pexels.com

QUIZ

RZ czy Ż? Jak zapiszesz te słowa?

2024-04-19 15:42

Perfekcyjna znajomość ortografii to rzadkość. W naszym ojczystym języku, to wręcz niemożliwe, gdyż często mamy do czynienia z wyjątkami. Pisownia słów z literami „rz” i „ż” to twardy orzech do zgryzienia. Czy jesteś osobą, która może pochwalić się nieskazitelną wiedzą na temat pisowni słów z „rz” i „ż”? Sprawdź się w naszym quizie.

Quiz ortograficzny rz czy ż?

Ortografia to bez wątpienia jedna z najuciążliwszych dziedzin języka polskiego. Choć można się jej uczyć przez wiele lat, to istnieją tzw. wyjątki, które w czasie pisania mogą naprawdę namieszać w głowach. Jedną z najcięższych części polskiej ortografii jest pisownia „rz” i „ż”. W przypadku tych dwóch liter istnieje wiele zasad, które trzeba przyswoić. To chociażby spółgłoski, przy których piszemy „rz”. Zaś w kwestii „ż” trzeba znać inne formy tego samego wyrazu, lub wyrazy pokrewne i wiedzieć, jaka spółgłoska zastąpi wówczas naszą literę „ż”. Trudne? Nawet bardzo! Jak z tą wiedzą jest u was?

Quiz: rz czy ż? Jak napiszesz to słowo?

Wiedzę na temat ortografii i znajomość zasad pisowni „rz” i „ż” najlepiej sprawdzić na konkretnych przykładach. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy nie potrzebujesz powtórki z ortografii.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?

Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?

ZOBACZ: Te znaki zodiaku to najlepsi kierowcy

Listen on Spreaker.