QUIZ. Grzyb jadalny czy trujący? Tylko prawdziwi wyjadacze zdobędą komplet punktów
Jesień to zdecydowanie ulubiona pora grzybiarzy. Do lasów ściąga ich cala masa w poszukiwaniu jak najlepszych okazów. Przykładów tego mamy coraz więcej między innymi w mediach społecznościowych. Ludzie z całej Polski chwalą się swoimi zdobyczami na Facebooku czy na Instagramie. Podziw wzbudza nie tylko liczba zebranych grzybów, ale także ich wielkość. A trzeba przyznać, że czasami zdarzają się naprawdę ogromne okazy!
Jednak wyjście na grzyby wiąże się także z pewnym ryzykiem. I nie, nie chodzi nam tutaj o spotkanie innego, zapalonego łowcy, który będzie chciał nam podkraść upatrzonego prawdziwka. Niektóre grzyby jadalne bardzo łatwo jest pomylić z tymi trującymi. Bardzo często robią to osoby, które dopiero zaczynają swoje poszukiwania. Jednak nie tylko! Wytrawnym grzybiarzom również zdarzają się pomyłki. A skutki tego są fatalne, bowiem zatrucie może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Szczególnie w przypadku gatunków wyjątkowo toksycznych. Więc jeśli w najbliższym czasie wybieracie na grzybobranie, to mamy coś dla was! Postanowiliśmy wybrać dla was kilka przykładów grzybów, które są do siebie wyjątkowo podobne. Pomyłka przy ich zbieraniu niestety może być tragiczna w skutkach, ale kliknięcie złej odpowiedzi w naszym quizie zdecydowanie nie niesie ze sobą aż takich konsekwencji… Sprawdźcie, w ilu przypadkach wybralibyście dobrze.
Rozwiążcie nasz quiz: Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!
Polecany artykuł:
Co robić, kiedy zatrujemy się grzybami?
W przypadku podejrzenia zatrucia należy działać natychmiastowo. Jeśli po spożyciu grzybów pojawią się nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura, może to oznaczać najgorsze. W takiej sytuacji trzeba wywołać wymioty i natychmiast zgłosić się do lekarza!
Jakich zasad przestrzegać podczas zbierania grzybów?
Wybierając się na grzyby – szczególnie, jeśli jesteśmy początkujący – warto przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko zebrania trujących gatunków.
Oto one:
- zbieraj grzyby, co do których nie masz najmniejszych wątpliwości, że są jadalne;
- korzystaj z atlasów;
- zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby – wygląd owocników może mylić;
- zbieraj tylko grzyby rurkowe – nie ma wśród nich śmiertelnie trujących.
Zobacz też naszą galerię: Jakie grzyby zbierać w październiku na Podkarpaciu?
Listen on Spreaker.