Jak przygotować się do ruszenia na szlak w Bieszczady?
Po pierwsze odpowiednio zaplanuj swoją trasę. Bierz pod uwagę swoje możliwości i warunki, w jakich będziesz się poruszać. Upały nie sprzyjają długim wędrówkom. Szlaki w Bieszczadach są tylko częściowo położone w lasach - reszta biegnie przez połoniny i szczyty, gdzie o cień jest naprawdę trudno. Należy o tym pamiętać dla własnego bezpieczeństwa.
Skoro jesteśmy przy upale, koniecznością jest zabranie ze sobą odpowiedniej ilości wody. 1,5 litra to niezbędne minimum. Na większości bieszczadzkich szlaków nie ma możliwości uzupełnienia jej zapasu.
Krem z filtrem i odpowiednia czapka przeciwsłoneczna na głowę to także rzeczy, które na pewno powinny znaleźć się w twoim górskim ekwipunku.
Ruszając na szlaki warto też skorzystać z pomocy nowoczesnych technologii. Przydadzą się tu aplikacje takie jak Na Ratunek czy Mapa Turystyczna. Pierwsza pozwoli w łatwy i szybki sposób wezwać pomoc w razie potrzeby. Druga nie tylko pozwoli zaplanować trasę, ale i wskaże najbliższe szlaki i schroniska, pozwoli się nie zgubić.
Na szlakach w Bieszczadach warto pamiętać też, że nie wszędzie będzie zasięg telefoniczny i internetowy. W takich sytuacjach przyda się podręczna mapa terenu, po którym się poruszamy. Będzie nieoceniona, w przypadku nieplanowanego zboczenia ze szlaku.
Choć wydawać by się to mogło oczywiste, praktyka pokazuje, że nie każdy turysta wie, jak ważne jest odpowiednie obuwie. Choć Bieszczady nie są górami wysokimi, warto na szlaki zabrać ze sobą buty na grubej podeszwie z traktorem, sięgające ponad kostkę. W lecie będą chronić np. przed skręceniem kostki, czy ukąszeniem żmii.
Pamiętajmy też o powerbanku i apteczce.
Bieszczadzkie szlaki, które pokonasz z dziecięcym wózkiem
Zobacz nasza galerię!