Badania próbki Tissint
Badana przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium próbka to meteoryt Tissint. 11 lat temu spadł on na teren Maroka, w pobliżu niewielkiej miejscowości, od której nazwy został nazwany. Jego fragmenty naukowcy znajdowali nawet w promieniu 50 km od miejsca uderzenia. Jak ustalili geolodzy meteoryt jest fragmentem powierzchni Marsa. Został on miliony lat temu wyrzucony w przestrzeń międzyplanetarną, najprawdopodobniej w wyniku planetarnego kataklizmu. Dane, których dostarczyło wnikliwe badanie naukowców, są bezcenne. Pomogą zrozumieć i poznać geologiczną historię Marsa, a także perspektywy rozwoju życia na planecie.
Polecany artykuł:
Materia organiczna w meteorycie
Analiza meteorytu przeprowadzona przez geologów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium dostarczyła wyjątkowo dokładnych danych. Wyniki badań opublikowali na łamach periodyku naukowego „Science Advances”. Jak wynika z danych przedstawionych przez naukowców, marsjańska próbka jest wyjątkowo bogata w materię organiczną, składające się m.in. z takich pierwiastków, jak tlen, węgiel, wodór, siarka i azot. Ich obecność często związana jest z działaniem żywych organizmów. Równocześnie mogą też powstawać w wyniku reakcji niebiologicznych. I to właśnie z drugą opcją mamy do czynienia w przypadku meteorytu Tissint. Szczegółowa analiza materiału badawczego wykazała, że substancje organiczne z próbki nie są pochodnymi działania organizmów żywych.
Badacze w wyniku przeprowadzonych analiz próbek meteorytu powiązali obecność substancji organicznych z działaniem określonych minerałów. Szczególną uwagę zwrócili na duża ilość związków magnezu. Jak dotąd pierwiastek nie był znajdowany w próbkach z Marsa.