Co czyni odkrycie tak wyjątkowym? Nowo odkryta planeta posiada rozmiary zbliżone do Ziemi – rzędu 95 proc. rozmiarów naszej rodzimej planet. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze nieba południowego Złota Ryba. Oznacza to, że dzieli ją od nas około 100 lat świetlnych. Planeta krąży wokół gwiazdy TOI 700 – chłodnego karła typu M. To, co wyróżnia ją na tle innych odkryć tego typu, to orbita. Planeta okrąża gwiazdę w tak zwanej strefie zamieszkiwalnej. Co to znaczy? Jest to optymalna odległość od gwizdy, umożliwiająca utrzymanie się na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.
Odkrycia dokonano dzięki danym z satelity TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Pozwoliły one na wykrycie nie tylko egzoplanety oznaczonej przez astronomów symbolami TOI 700 e, ale i czterech kolejnych, o krążących razem z nią tę samą samej gwiazdę.
Jak działa satelita TESS? Astronomowie prowadzą z jego pomocą monitoring kolejnych wycinków nieba w 27-dniowych cyklach. Wpatrują w tym czasie planet, które poruszają się przed tarczą swojej gwiazdy. Daje się je wtedy zaobserwować, dzięki okresowym spadkom jasności światłą gwiazdy.