NASA trafiła na bliźniaczkę Ziemi? Fascynujące odkrycie WEBBA

i

Autor: pexels

NASA trafiła na bliźniaczkę Ziemi? Fascynujące odkrycie TESS

2023-01-13 15:55

Te informacje rozgrzały wyobraźnię miłośników astronomii. Jak poinformowała NASA, odkryto kolejną planetę, która może przypominać swoją charakterystyką Ziemię. Czy to możliwe, że panują na niej warunki pozwalające na powstanie życia? Niewykluczone!

Co czyni odkrycie tak wyjątkowym? Nowo odkryta planeta posiada rozmiary zbliżone do Ziemi – rzędu 95 proc. rozmiarów naszej rodzimej planet. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze nieba południowego Złota Ryba. Oznacza to, że dzieli ją od nas około 100 lat świetlnych. Planeta krąży wokół gwiazdy TOI 700 – chłodnego karła typu M. To, co wyróżnia ją na tle innych odkryć tego typu, to orbita. Planeta okrąża gwiazdę w tak zwanej strefie zamieszkiwalnej. Co to znaczy? Jest to optymalna odległość od gwizdy, umożliwiająca utrzymanie się na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.

Odkrycia dokonano dzięki danym z satelity TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Pozwoliły one na wykrycie nie tylko egzoplanety oznaczonej przez astronomów symbolami TOI 700 e, ale i czterech kolejnych, o krążących razem z nią tę samą samej gwiazdę.

Jak działa satelita TESS? Astronomowie prowadzą z jego pomocą monitoring kolejnych wycinków nieba w 27-dniowych cyklach. Wpatrują w tym czasie planet, które poruszają się przed tarczą swojej gwiazdy. Daje się je wtedy zaobserwować, dzięki okresowym spadkom jasności światłą gwiazdy.

Muzyka rockowa lat 2000. - Polska. Tych płyt słuchamy do dziś