Protesty rolników na Podkarpaciu w kwietniu 2024
W kwietniu 2024 odbędą się kolejne protesty rolników w całej Polsce. Największe do tej pory manifestacje odbyły się 20 marca, gdy drogi w całej Polsce zostały zablokowane przez protestujących. W czwartek, 4 kwietnia rolnicy nie będą blokować najważniejszych tras w kraju, a przejadą pod biura polityków. Inną formę strajku zapowiedział Ogólnopolski Komitet Protestacyjny.
4 kwietnia wybieramy się do biur posłów/senatorów w terenie bez względu na przynależność partyjną z wizytą i z małą „niespodzianką”. (Paczka obornika, słoik gnojówki, snopek słomy, kiszonka, produkt rolno-spożywczy, worek zboża). Zgłaszamy na dzień 4 kwietnia protest pod biurami posłów, senatorów oraz europosłów i jeśli to możliwe jedziemy tam traktorami - czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego.
Protest rozpocznie się w czwartek, 4 kwietnia i potrwa cztery godziny. Od 10.00 – 14.00 rolnicy mają strajkować pod biurami polityków.
[…] Jeżeli dany Parlamentarzysta nie przyjedzie na spotkanie 4 kwietnia, wówczas dajmy czas 2 tygodnie na podjęcie dialogu po czym jeśli to nie przyniesie rezultatu zgłaszamy uprzednio 24 godzinne protesty pod biurami na dzień 16 kwietnia 2024 – czytamy dalej.
ZOBACZ: Protest rolników w Medyce 20.02.2024
Gdzie protesty rolników na Podkarpaciu 4 kwietnia 2024 roku?
Protesty mają odbyć się pod biurami parlamentarzystów, których na terenie Podkarpacia nie brakuje. W Rzeszowie jedyny oficjalny protest zaplanowano pod Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Jak mówi nam rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie Piotr Wojtunik, nie są przewidziane blokady dróg, a strajk ma mieć jedynie charakter zgromadzenia. Początek zaplanowano na godzinę 10.00.
Strajk rolników 4 kwietnia. Dlaczego rolnicy protestują?
Głównym powodem strajków rolników jest import do naszego kraju produktów rolnych z Ukrainy. Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zaznaczyła, że zakończenie ogólnopolskich strajków musi być uzależnione od rozpoczęcia rozmów z rządem. Ich tematem mają być:
- Wstrzymane realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, polegającego na likwidowaniu rodzinnych gospodarstw rolnych, które stanowiły do tej pory podstawę Wspólnej Polityki Rolnej.
- Powrót do stanu z 2021 roku w zakresie handlu z Ukrainą oraz sfinansowanie eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.