Sąd Rzeszów

i

Autor: M.W. Minister sprawiedliwości odwołał prezesów rzeszowskich sądów.

Informacje

Prezesi rzeszowskich sądów odwołani. Minister Adam Bodnar zdecydował

2024-06-16 17:46

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał sędziów Waldemara Kroka i Grzegorza Plisia z funkcji prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz sędziego Tomasza Berezowskiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie - poinformowało MS.

Prezesi rzeszowskich sądów odwołani. To decyzja Adama Bodnara

W czwartkowym komunikacie ministerstwo sprawiedliwości podało, że odwołanie rzeszowskich sędziów zostało poprzedzone procedurą odwołania – wystąpieniem do Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie, które w środę podjęło uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu zamiaru ich odwołania.

W odniesieniu do sędziego Waldemara Kroka, w wystąpieniu do Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie podkreślone zostało, że przebieg jego kariery zawodowej przyspieszył po tym, jak w 2021 r. podpisał listy poparcia sędziom (red: kandydującym do ówczesnej KRS)" - poinformowało ministerstwo.

Zdaniem resortu, pełnienie funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a więc dużego sądu znajdującego się na wysokiej pozycji w hierarchii sądownictwa powszechnego w kraju, przez Waldemara Kroka jawi się jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Waldemar Krok został powołany ma prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie 1 lutego 2023 roku. Według resortu przebieg jego kariery wskazuje na wyjątkowe zaufanie, jakim sędzia cieszył się u patronującego jego karierze polityka – Ministra Sprawiedliwości, a z drugiej strony na całkowite lekceważenie przez niego licznych sygnałów jednoznacznie wskazujących, że uczestniczy w procedurze naruszającej Konstytucję i prawo europejskie, czego nie da się pogodzić z etosem sędziowskim.

Jeśli chodzi o dwóch pozostałych sędziów, MS nie podaje szczegółów dotyczących ich odwołania.

ZOBACZ: ROZBUDOWA CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ PANS

Wieczorny Express - Adam Bodnar

QUIZ. Dokończ nazwę miasta na Podkarpaciu

Pytanie 1 z 15
Jak poprawnie nazywa się ta miejscowość?