Zima - trudny okres dla bezdomnych. W tych miejscach na Podkarpaciu będzie oferowana pomoc
Nadchodzi zima, a to szczególnie trudny okres dla osób bezdomnych, które zmagają się z brakiem dachu nad głową i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Chłód, wilgoć i często ekstremalne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dla ludzi pozostających na ulicach. W odpowiedzi na te wyzwania w wielu miastach w Polsce, w tym także na Podkarpaciu, organizowane są specjalne punkty pomocy zimowej dla osób bezdomnych, które oferują wsparcie w najtrudniejszych miesiącach roku.
Na Podkarpaciu działa 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków atmosferycznych, są one w stanie przyjąć nawet 972 potrzebujących. Aktualnie funkcjonuje 14 schronisk dla bezdomnych, 5 schronisk dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni oraz 3 ogrzewalnie.
Pomoc dla bezdomnych. Tutaj na Podkarpaciu będą mogli udać się potrzebujący
Oprócz placówek udzielających tymczasowego schronienia bezdomnym, organizacje pozarządowe prowadzą także jadłodajnie, kuchnie dla ubogich i punkty wydawania posiłków. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Dzwoniąc pod ten numer można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób potrzebujących, a także zgłosić osobę, która według nas takiej pomocy wymaga.
W Rzeszowie działają trzy placówki, które podczas zbliżającego się okresu zimowego będą udzielać pomocy bezdomnym.
- Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn - ul. Styki 21, 17 miejsc noclegowych, od 01.10 do 31.03 czynna w godz.18.00-8.00, od 01.04 do 30.09 czynna w godz. 19.00-7.00.
- Schronisko dla bezdomnych mężczyzn - ul. Styki 21, całodobowe schronienie – 80 miejsc stałych, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej maksymalne zwiększenie do 100.
- Schronisko dla bezdomnych mężczyzn z usługami opiekuńczymi - ul. Styki 21, Całodobowe schronienie – 7 miejsc stałych.
W stolicy Podkarpacia dostępne są także placówki prowadzące dożywianie.
-
Kuchnia dla ubogich, punkty dożywiania dla najbardziej potrzebujących w okresie od 15.10 do 15.03 w Rzeszowie: ul. Styki 21 – kuchnia stała.
Autobus ciepła: parking przy ZTM ul. Trembeckiego 3, parking przy Kościele M.B. Różańcowej, ul. Orla 17, parking Podpromie, Park Papieski – parking od ul. Armii Krajowej.
- Klub Wsparcia dla Młodzieży - ul. Hoffmanowej 23.
- Świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci - ul. Podwisłocze 6.
- Świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia - ul. Krakowska 18.
- Świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci - ul. Hoffmanowej 23.
- Świetlica opiekuńczo – wychowawcza dla dzieci - ul. Bohaterów 7.
- Klub wsparcia dla młodzieży „Paladyn” - ul. Bohaterów 7.
-
„Słoneczna Świetlica TPD” Dzienna placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży realizująca programy profilaktyczne i socjoterapeutyczne - ul. Leska 1/5LU.
- „Zupa na placu” - ul. Strażacka 20C/79.
Pełny wykaz placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym w okresie zimowym w naszym województwie możemy znaleźć na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
ZOBACZ: KOMAŃCZA - WIEŚ NA PODKARPACIU, KTÓRA MA BURZLIWĄ HISTORIĘ.