Praca po pandemii – jakie wyzwania zdrowotne czekają pracodawców?

2020-07-06 18:39 Łukasz Trybulski
praca
Autor: pixabay.com

Pracodawcy powinni zorganizować dodatkowe badania profilaktyczne dla pracowników po okresie izolacji. Nawet krótkotrwała zmiana trybu życia może spowodować długotrwałe problemy zdrowotne, zwłaszcza ze wzrokiem. Wśród badań powinny znaleźć się też testy pulmonologiczne. Nawet bezobjawowe zarażenie koronawirusem może trwale uszkodzić płuca.

Coraz więcej osób wraca do dawnego stylu pracy, w biurze. Wiąże się to z kilkoma wyzwaniami, które stoją przed pracodawcami. Z jednej strony mamy zalecenia dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego związanego z pandemią. Z drugiej, nie wolno zapominać, że kilka miesięcy wymuszonej pracy zdalnej odbiło się na naszym zdrowiu - psychicznym i fizycznym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dodatkowe 200 złotych na każde dziecko i do emerytury! Prezydent obiecuje nowy dodatek [WYBORY 2020]

– Pandemia wpłynęła poważnie na naszą psychikę. Potwierdza to rosnąca popularność porad psychiatrycznych i psychologicznych. Od marca liczba wizyt wzrosła 2,5-krotnie. Pracodawcy mają tego świadomość, podobnie jak i tego, że lista „zdrowotnych zaległości” jest znacznie dłuższa. Warto więc zastanowić się nad organizacją dodatkowych badań profilaktycznych dla pracowników kończących izolację domową – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Zdrowie psuje się szybko
Izolacja domowa znacząco ograniczyła ilość ruchu w naszym życiu, co ma wpływ na naszą postawę. Ponadto, wiele osób pracowało w domu przy źle dobranym biurku (nierzadko meblu, z którego na co dzień korzystają dzieci), siedząc przy tym na nieodpowiednio dopasowanym fotelu lub krześle. Połączenie tych dwóch czynników zwiększa ryzyko wad kręgosłupa.
Ograniczenia możliwości wyjścia z domu i konieczność pracy zdalnej spowodowały też, że spędzamy przed ekranami laptopów, smartfonów i telewizorów o wiele więcej czasu niż wcześniej. Dodajmy do tego zaburzenie proporcji korzystania ze światła naturalnego i sztucznego, i mamy gotowy przepis na problem ze wzrokiem. Najświeższe wyniki badań, opublikowanych przez dużą hiszpańską spółkę z branży optycznej, pokazują, że aż 76,4 procent Hiszpanów przyznaje się do pogorszenia wzroku z powodu izolacji od połowy marca. Ponad 30 procent uważa, że było ono "znaczne", a 7 procent – "poważne". Eksperci są zdania, że w Polsce takie badanie zakończyłoby się bardzo zbliżonym wynikiem.

– Nawet krótkotrwała zmiana trybu życia, może przyczynić się do powstania wad, a przede wszystkim pogłębienia wcześniejszych dolegliwości. Dobra wiadomość jest taka, że wczesne wykrycie problemu daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. Dlatego niezbędne badania powinno się wykonać jak najszybciej – mówi Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Jakie badania zorganizować pracownikom?
Niezależnie od szczegółowego zakresu obowiązków i wymagań fizycznych dla poszczególnych stanowisk, warto zapewnić pracownikom dostęp do kilku podstawowych badań. Ich zakres powinien uwzględniać między innymi RTG kręgosłupa i badanie ostrości widzenia. Izolacja i brak ruchu oprócz wad postawy i wzroku mają też wpływ na nasze serce. Dlatego warto do listy dodać też kilka badań kardiologicznych, przynajmniej EKG i lipidogram. Trzeba też zauważyć, że wielu z nas zyskało parę dodatkowych kilogramów w ostatnim czasie, co ma wpływ zarówno na kręgosłup, jak i serce.

Zestaw 5 podstawowych badań dla pracowników wracających do biura po pandemii:
- RTG kręgosłupa
- badanie ostrości widzenia
- lipidogram
- glukoza
- EKG

– Układając zakres dodatkowych badań, warto też pamiętać o przyczynie izolacji domowej. Według ostatnich analiz nawet bezobjawowe zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może pozostawić trwałe ślady na płucach. Dlatego warto zapewnić pracownikom także dostęp do kilku podstawowych badań pulmonologicznych, przede wszystkim obrazowych, jak RTG płuc – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Ciągle trwa zbiórka darów dla powodzian

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia