Potężny żubr niczym turysta wędruje po Podkarpaciu. Czy dotrze do Rzeszowa?

i

Autor: Kamil Bury

Potężny żubr niczym turysta wędruje po Podkarpaciu. Czy dotrze do Rzeszowa?

2020-05-08 11:06

Żubr jest znany leśniczym. Od pierwszych dni życia ciągło go do turystyki. Ostatnio widywany był w lutym w Górach Słonnych nad Sanokiem, w marcu i kwietniu w okolicach Krasiczyna i Przemyśla, po czym zaczęto go spotykać w okolicy Przeworska.

Żubr wędrownik zwiedza Podkarpacie

Żubry to zwierzęta stadne, ale ten osobnik jest wyjątkowy. Nazwano go Pumigrant. Takie imię nadali mu leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany cztery lata temu, gdy pojawił się w pokazowej zagrodzie żubrów jako potomek byka Xariusa i krowy Fabuli. Okazuje się, że od pierwszych dni życia miał ciągoty turystyczne.

- Kilka dni po urodzeniu uciekł nam z zagrody przeciskając się pod żerdziami ogrodzenia – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Dość długo nie pozwalał się schwytać i sprowadzić do zagrody, gdzie nerwowo czekała na niego matka. Po złapaniu go, leśniczy zajmujący się wówczas żubrami powiedział o nim „nasz emigrant”, co z zachowaniem zasad nadania imion uwzględniliśmy później. Został wpisany do księgi rodowodowej żubrów jako „Pumigrant” pod numerem 13360.

Żubr trafił na wolność w 2017 roku i widać, że nie lubi grzać jednego miejsca. Był widywany na Ukrainie, po czym zawrócił w Bieszczady. Zimę spędził w Górach Słonnych i na pogórzu Przemyskim na terenie nadleśnictw Brzozów, Bircza i Krasiczyn, po czym przeszedł w okolice Pruchnika.



Czy żubr dotrze do Rzeszowa

Niestety, wszystko wskazuje na to, że żubr nie zaplanował wycieczki do Rzeszowa, choć jest już blisko. W minioną sobotę rano widziany był w miejscowości Chałupki, pięć km na północ od Przeworska, na terenie Nadleśnictwa Sieniawa. Z najnowszych obserwacji wynika, że kieruje się na północ ku lasom Roztocza i Puszczy Solskiej.

Posłuchaj, co to jest wirus grypy, jak można się nim zarazić , i na czym polega leczenie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wiązanki po podkarpacku. Umiesz przeklinać po naszemu?

Pytanie 1 z 12
Kobieta lekkich obyczajów to:
Nowy gatunek nietoperzy w ZOO Wrocław