Lej nad Rzeszowem

i

Autor: Facebook

Potężny lej nad Rzeszowem zaniepokoił internautów. Co to było?! Znamy odpowiedź!

2020-10-12 8:55

Mieszkańcy Rzeszowa podczas minionego weekendu na niebie mogli obserwować potężny lej niczym trąba powietrza. Fotografia trafiła do sieci i wywołała spore zamieszanie. Co to było? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Potężny lej na niebie nad Rzeszowem

Czy to zjawisko pogodowe? A może nadprzyrodzone? To pytanie zaczęli sobie zadawać mieszkańcy Rzeszowa pod zdjęciem opublikowanym na jednej z lokalnych grup na Facebooku. Autorka uchwyciła potężny lej na niebie nad rzeszowskimi blokami. Zdjęcie wykonała na alei Rejtana. W komentarzach zawrzało.

Padały różne głosy - jedni uważali, że to po prostu dym z komina, być może ze spalarni na osiedlu Załęże. Nie brakowało też głosów, że to zjawisko może mieć coś wspólnego z wiatrem lub ciśnieniem atmosferycznym. Były i komentarze dotyczące lądowania statku kosmicznego, a nawet porywania rzeszowian przez ufo.

Fotografia wywołała tak duże poruszenie, że szybko trafił na inne lokalne grupy w social mediach. Fotografię można znaleźć TUTAJ.

Sonda
Czy obserwujesz zjawiska astronomiczne?

Czym tak właściwie był potężny lej? Czy to groźne zjawisko? Wyjaśniamy poniżej.

Lej kondensacyjny

Na świecie i w Polsce występuje wiele niecodziennych zjawisk meteorologicznych. Jakiś czas temu pisaliśmy na przykład o białej tęczy:

Uchwycone na zdjęciu zjawisko to najprawdopodobniej lej kondensacyjny. Polscy Łowcy Burz piszą o nim tak:

"Lej (komin) kondensacyjny (ang. funnel cloud, FC) – rotująca chmura w kształcie leja bądź rury, która tworzy się w wyniku kondensacji pary wodnej (nie z dymu, pyłu, odłamków). W odróżnieniu od trąb powietrznych, lej kondensacyjny nie dotyka powierzchni ziemi. Jeśli występują cechy kontaktu wiru z powierzchnią ziemi (np. pod lejem kondensacyjnym pojawia się wirująca chmura pyłu i odłamków przy ziemi, dolna część leja styka się z powierzchnią ziemi), wtedy mówimy o trąbie powietrznej".

Zjawisko zatem nie było groźne. Co ciekawe, taki lej nie pojawia się na niebie zbyt często. Prawdopodobnie to właśnie dlatego wywołał tak spore zamieszanie w sieci. W internecie jednak można znaleźć wiele materiałów z nim związanych, na przykład filmów.

POSŁUCHAJ: Przed sezonem grzewczym warto sprawdzić instalacje - radzi Wiesław Zabawa, kominiarz z Tarnowa
Natalia Kawalec w amerykańskim Mam Talent?