Biała tęcza na Podkarpaciu
Czy tęcza może być pozbawiona kolorów? Okazuje się, że tak. Biała tęcza jest możliwa, choć na niebie nie pojawia się tak często, jak kolorowa. Białą tęczę udało się uchwycić ostatnio w Nowym Żmigordzie na Podkarpaciu, a fotografie trafiły na fanpage Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser:
"Fantastyczne ujęcia białej tęczy powstałej wczoraj nad ranem w okolicach #NowyŻmigród na Podkarpaciu :)
Nadesłała: Edyta Mikuś" - pisze Zawiślak.
Trzeba przyznać, że taki widok robi wrażenie - biała tęcza wydaje się jeszcze bardziej ulotna od jej barwnej siostry, wręcz magiczna. Zdjęcia prezentujemy w galerii powyżej.
Czym jest biała tęcza? Jak powstaje?
Biała tęcza powstaje niemal tak jak klasyczna wersja tęczy, ale na mgle. Krople mgły są mniejsze od kropli deszczy, dlatego bieg promieni odbiega od przewidzianego przez optykę geometryczną. W efekcie widzimy biel lub kolory, które są mocno wyblakłe.
Biała tęcza: Jak obserwować?
Białą tęczę oczywiście można zobaczyć gołym okiem. Warunkiem jest powstanie gęstej mgły naprzeciw słońca:
"Tęcza powstaje zawsze naprzeciw słońca pod kątem 30 - 40 ° do promieni świetlnych tworzących ją. Dlatego na poziomym terenie tęczę można zaobserwować rano lub wieczorem gdy słońce jest niżej niż 30 - 40 ° nad horyzontem" - pisze Wikipedia.
Biała tęcza nazywana jest też fogbow, co znaczy łuk mgły. Biała tęcza pojawia się na niebie na tyle rzadko, że niektórzy uważają ją za meteorologiczny cud.