Poranne tłumy przed Narodowym Bankiem Polskim w Rzeszowie. Wiemy, co się dzieje

i

Autor: Czytelnik

Poranne tłumy przed Narodowym Bankiem Polskim w Rzeszowie. Wiemy, co się dzieje

2020-08-11 11:37

11 sierpnia w godzinach porannych na 3 Maja w Rzeszowie można było zobaczyć tłumy. Wszyscy czekali w długiej kolejce do siedziby Narodowego Banku Polskiego. Z jakiego powodu?

Kolejka do NBP w Rzeszowie

Długa kolejka do siebiby NBP w Rzeszowie wiła się 11 sierpnia od wczesnych godzin porannych. Co się stało? Czego rzeszowianie szukali w Narodowym Banku Polskim? Czy ma to związek z koronawirusem? Wyjaśniamy.

Znasz te banknoty? Większości mogłeś nigdy nie widzieć! Zgadniesz, skąd są?

Pytanie 1 z 15
Te banknoty pochodzą z:
Znasz te banknoty? Większości mogłeś nigdy nie widzieć! Zgadniesz, skąd są?

Banknot kolekcjonerski Bitwa Warszawska 1920

Rzeszowian do siedziby NPB przyciągnął nowy kolekcjonerski banknot Bitwa Warszawska o nominalne 20 złotych. NBP opisuje, jak wygląda:

"Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r."

Banknot Bitwa Warszawska 1920

i

Autor: NBP

Pierwszy pionowy banknot kolekcjonerski

Banknot jest wyjątkowy, bo to pierwszy polski banknot w formacie pionowym. Zapewne dlatego wywołuje tak ogromne zainteresowanie.

Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920: Jak kupić? Za ile?

Cena pionowego banknotu kolekcjonerskiego to 80 złotych. Emitowano go w nakładzie 60 tysięcy sztuk. Banknot Bitwa Warszawska 1920 można kupićw oddziałach NBP lub sklepie internetowym Kolekcjoner.

Posłuchaj o rehabilitacji poudarowej. Jak się ją prowadzi i co funduje NFZ? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Życie w czerwonej strefie