UOKIK sprawdza zabawki
Bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów jest dla nas priorytetem. Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek. Przygotowaliśmy film, w którym każdy może zobaczyć, jak w kilku prostych krokach samodzielnie ocenić, czy zabawka jest bezpieczna – np. czy nie odrywają się od niej małe części. Wątpliwości należy zgłaszać do najbliższej Inspekcji Handlowej lub UOKiK – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Wyniki badań z zeszłego roku nie zachwycają. Inspektorzy zbadali 2636 zabawek, a zakwestionowali aż 26,7 procent z nich! Większość wad dotyczyła nieprawidłowego oznakowania zabawki, ale są też zabawki, które stanowią `niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia naszych dzieci, bo mają zły skład i są źle skonstruowane.
Polecany artykuł:
Popularne slime'y mogą być niebezpieczne!
Większość wadliwych zabawek miało złe oznakowanie, ale były też takie, z których odpadały małe elementy, które dziecko mogło połknąć, a misie dosłownie pękały, przez co maluch mógł zjeść ich zawartość. Szczególnie niebezpieczne są jednak zabawki, które mają w sobie szkodliwe da zdrowia związki chemiczne. A takie znaleziono na przykład w slime'ach.
"Popularne slime’y miały przekroczoną dopuszczalną wartość migracji boru - ten pierwiastek jest składnikiem boraksu i nadaje zabawce elastyczność, ale płynny slime nie może mieć go więcej niż 300 mg/kg. W przeciwnym razie może powodować mdłości, wymioty, pobudzenie i nawet zaburzenia układu nerwowego" - pisze UOKiK.
Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach. Przekroczone normy tych związków wykryto na przykład w piłkach, czy oponach samochodzików, a także plastikowych lalkach.
Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna?
Pamiętajmy, że nie każdy slime i nie każda lalka są niebezpieczne. Przy zakupach stawiajmy jednak na rozsądek, a nie reklamy, czy nalegania dziecka. Sprawdzajmy, czy:
- zabawka ma znak CE,
- jest dostosowana do wieku dziecka,
- zabawka nie jest zbyt głośna - małe dzieci mają wrażliwy słuch,
- zabawka nie ma ostrych i zbyt małych elementów.
Wszelkie wątpliwości co do jakości zabawek warto zgłaszać Inspekcji Handlowej. Lepiej kupować zanawki znanych marek, zrezygnować z tych tańszych z tzw. chińczyków czy Aliexpress.