500 plus: Co się zmieni od 1 lipca 2020?
Choć epidemia koronawirusa uderzyła w polską gospodarkę i pojawiły się spekulacje, że program 500 plus powinien zostać zawieszony, nic nie wskazuje na to, by rząd postawił na taki krok. Od 1 lipca 2020 roku pojawi się jednak pewna zmiana - uspokajamy - nie będzie dotyczyła finansów, które wpływają na konto rodziców maluchów. Co zatem się zmieni?
Do tej pory rodzice musieli składać wniosek o wypłatę świadczenia - nawet jeśli otrzymywali je niejako z automatu na pierwsze dziecko. Tym razem jednak większość rodziców nie będzie musiała martwić się o taki wniosek. Wszystkie wnioski, które złożono po 30 września 2019 są bowiem ważne do 31 maja 2021 roku, czyli dwa lata, a nie, jak dotychczas, przez rok od daty złożenia.
To oznacza, że wniosku, jeśli już otrzymuje się świadczenie, składać w tym roku nie trzeba.
Wnioski o 500 plus ważne dłużej: Dlaczego?
Zmiana jest spowodowana nowym terminem rozliczeniowym 500 plus. Od 2021 roku będzie to 1 czerwca, a to oznacza, że świadczenia prorodzinne i socjalne będą rozliczane w tym samym terminie, przez co praca ośrodków pomocy społecznej będzie łatwiejsza.
Komu przysługuje 500 plus?
Przypomnijmy, że po zmianach zgodnie z ustawą z 26 kwietnia 2019 roku 500 plus przysługuje na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodów rodziców.
500 plus: Jak złożyć wniosek?
Wniosek o 500 plus można składać:
- w formie papierowej w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla naszego miejsca zamieszkania,
- elektronicznie za pośrednictwem paltformy empatia,
- drogą pocztową.