Kaloryfer

i

Autor: pixabay.com Popełniasz ten błąd ogrzewając mieszkanie? Będziesz narzekał na wysokie rachunki

Porady

Popełniasz ten błąd ogrzewając mieszkanie? Będziesz narzekał na wysokie rachunki

2023-12-30 12:26

Ten błąd popełnia większość z nas. Może on skutkować wyższymi rachunki za ogrzewanie, ale także zbyt dużą utratą ciepła. Jeżeli chcemy, aby w naszym mieszkaniu były ciepło, a jednocześnie zużycie energii spadło, musimy pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy.

Spis treści

  1. Przy ogrzewaniu mieszkania nie popełniaj tych błędów
  2. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Przy ogrzewaniu mieszkania nie popełniaj tych błędów

Niskie temperatury za oknami sprawiają, że mocniej ogrzewamy nasze mieszkania. Nikt z nas nie chciałby przecież przebywać w zimnych pomieszczeniach. Niektórzy jednak popełniają sporo błędów, które sprawiają, że ogrzewanie jest mało wydajne, a jednocześnie powoduje duże zużycie energii. To m.in. zastawianie grzejnika. Ciepło płynące z kaloryfera w takim przypadku nie ma możliwości przedostania się do pomieszczeń, a co za tym idzie, jest zdecydowanie zimniej. Nie warto zatem stawiać szaf, kanap czy biurek w okolicach źródeł ciepła. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Ważną czynnością w zimie, o której część z nas zapomina, jest wietrzenie pomieszczeń. To istotne, ale robiąc to musimy pamiętać o jednej kwestii. Jednym z najczęściej popełnianych przez Polaków błędów, jest  zostawianie otwartych okien przy jednoczesnym ogrzewaniu pokoju. Grzejniki w większości przypadków są umieszczone blisko okien, a nowe systemy służące do regulacji temperatury dostosowują się do panujących wokół warunków. Przy otwartym oknie, temperatura w mieszkaniu spada, a w takiej sytuacji termostat wyrównuje poziom temperatury. Jeżeli zatem wychodzimy z domu i zostawiamy otwarte okno, kaloryfer będzie się bardziej nagrzewał, a to skutkować będzie wyższymi rachunkami. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, comiesięczne opłaty z pewnością będą sporo niższe.

Zbyt mocno mocne ogrzewanie nie pozostaje także bez wpływu na powietrze w naszym mieszkaniu. Jest wówczas bardzo suche, a to może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Jeżeli w zimie narzekamy na zbyt suchą skórę czy bóle gardła, powinniśmy pomyśleć o zmniejszeniu temperatury.

ZOBACZ: NAJBEZPIECZNIEJSZE DROGI NA PODKARPACIU 

Horrendalne podwyżki za centralne ogrzewanie w Piasecznie. "Mam 1600 zł emerytury i płacę ponad 1000 zł za czynsz!"