Niebo

i

Autor: pixabay.com Widzieliście tę dużą, jasną kropkę na niebie wieczorem?

Ciekawostki astronomiczne

Dwa deszcze meteorytów w jednym tygodniu. Kiedy obserwować niebo?

2023-12-12 13:22

Grudzień to jeden z lepszych miesięcy dla osób, które kochają spoglądać w nocne niebo w poszukiwaniu spadających gwiazd. Jeszcze w tym tygodniu będzie do tego okazja. A będą nią aż dwa deszcze meteorytów. Kiedy i jak najlepiej je oglądać?

Spis treści

  1. Grudniowy deszcz meteorów 2023
  2. Kiedy i jak obserwować Geminidy?
  3. Kiedy i jak obserwować deszcz Lambda-Skulptorydów?

Grudniowy deszcz meteorów 2023

Grudzień to miesiąc, w którym zaobserwować można jeden z bardziej spektakularnych deszczów meteorytów w roku. Mowa tu o Geminidach. W tym roku grudzień przyniesie jeszcze jedną niespodziankę dla obserwatorów nocnego nieba. Mowa tu o deszczu Lambda-Skulptorydów. Pojawi się on po raz pierwszy! Kiedy i jak obserwować deszcze meteorytów w grudniu?

Kiedy i jak obserwować Geminidy?

Geminidy to rój meteorów, który daje spektakl około połowy grudnia. Jest za niego odpowiedzialna asteroida 3200 Phaeton. Jest to dość nietypowe. Najczęściej meteor powstają za sprawą rozpadających się pod wpływem ciepła Słońca komet. Jednak nie w tym przypadku.

Rój widoczny jest na nocnym zimowym niebie od 7-17 grudnia. Jego maksimum przypada w tym roku w nocy z 13 na 14 grudnia. Geminidy pojawiają się na niebie w okolicy gwiazdozbioru Bliźniąt. Znajduje się on na lewo i powyżej pasa Oriona. Bliźnięta są konstelacją, którą łatwo odnaleźć. Tworzą ją dwie usytuowane blisko siebie gwiazdy - Kastor i Pollux. Są to jedne z jaśniejszych punktów na zimowym nocnym niebie półkuli północnej.

Kiedy i jak obserwować deszcz Lambda-Skulptorydów?

Geminidy to nie jedyny rój, który w grudniu pojawi się na nocnym niebie? Tuż przed jego maksimum spektakl da deszcz Lambda-Skulptorydów. Jego radiant przypada w konstelacji Rzeźbiarza. Co ciekawe rój ten pojawi się po raz pierwszy! Odpowiada za za niego kometa krótkookresowa 46P/Wirtanen. Jeden obieg wokół Słońca zajmuje jej zaledwie 5,4 roku! Choć mogłoby się przez to wydawać, że jej rój dale się często podziwiać, do tej pory nie udało się go jeszcze zaobserwować.

Wskazywać mogłoby to na łatwość częstych obserwacji Lambda-Skulptorydów, metorów, które można by nazwać tak od kierunku, z którego nadlecą, czyli okolic gwiazdy w konstelacji Rzeźbiarza. Tylko, że takich obserwacji nie udało się jak dotąd wykonać. Żadnego takiego deszczu meteorów, odkąd regularnie obserwujemy niebo i notujemy obserwacje.

Niebo nocą w Bieszczadach

ROK PODWYŻSZONEGO RYZYKA? Astrolog Piotr Piotrowski u Jaruzelskiej o tym, CO NAS CZEKA w 2023 | Gwiazdozbiór Jaruzelskiej