Na Podkarpaciu rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu 2025
Generalny Pomiar Ruchu jest realizowany co pięć lat, a jego celem jest dostarczenie dokładnych informacji o natężeniu ruchu na drogach krajowych i wojewódzkich. Na Podkarpaciu objęte pomiarem zostaną odcinki kluczowe ze względu na lokalizację, w tym skrzyżowania z ważnymi drogami, granice miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców oraz obszary o dużym znaczeniu dla ruchu, jak centra handlowe czy obiekty przemysłowe. Metoda wideorejestracji pozwala na precyzyjne zliczanie pojazdów przejeżdżających przez dany punkt. Pomiary prowadzone są zarówno w dzień, jak i w nocy. Zebrane dane nie zawierają numerów rejestracyjnych pojazdów ani informacji o trasach przejazdów, co zapewnia ochronę prywatności użytkowników dróg.
W województwie podkarpackim zarządzamy siecią 896 km dróg krajowych, z czego autostrada A4 to ponad 166 km, a droga ekspresowa prawie 84 km. Tegorocznym pomiarem objętych będzie w naszym regionie 130 punktów, w tym 12 odcinków pomiarowych będzie zlokalizowanych na A4, a 13 na drodze ekspresowej. Pomiary prowadzone będą zarówno w dzień jak i w nocy. Następnie na podstawie obrazu zarejestrowanego przez kamery określana jest liczba przejeżdżających pojazdów. Należy zaznaczyć, że pomiary realizowane w trakcie GPR dotyczą wyłącznie zliczania pojazdów przejeżdżających przez dany przekrój pomiarowy oraz określania ich sylwetek - przekazuje Joanna Rarus z GDDKiA.
Czemu mają służyć prowadzone pomiary?
Wyniki pomiarów stanowią fundament działań takich jak planowanie rozwoju sieci transportowej, analiza przepustowości, ocena projektów organizacji ruchu czy lokalizacja elementów zarządzania ruchem. Dane z GPR są kluczowe dla ustalania priorytetów inwestycyjnych oraz oceny efektywności podejmowanych działań w zakresie infrastruktury drogowej.
Podstawowym wskaźnikiem, który zostanie obliczony, jest Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR), czyli liczba pojazdów poruszających się średnio w ciągu 24 godzin na danym odcinku. Pomiary obejmą także inne dane, m.in.:
- średni dobowy ruch w typowe dni robocze,
- ruch w sezonie letnim,
- ruch w poszczególnych porach dnia.
W ramach badania zliczane będą różne kategorie pojazdów, od samochodów osobowych, przez autobusy, aż po urządzenia transportu osobistego, jak hulajnogi elektryczne.
Generalny Pomiar Ruchu 2025 ma także wymiar symboliczny – wyniki opublikowane w 2026 roku zbiegną się ze stuleciem pierwszego generalnego pomiaru ruchu w Polsce, który przeprowadzono w 1926 roku. Początkowo badania wykonywano ręcznie, z czasem wprowadzając coraz bardziej zaawansowane technologie, co pozwoliło na automatyzację procesu.
Pierwsze wyniki GPR 2025, w formie raportu „Synteza wyników GPR 2025 na drogach krajowych”, będą dostępne w II kwartale 2026 roku. Szczegółowe dane pojawią się w drugiej połowie 2026 roku w opracowaniu „Ruch Drogowy 2025”.
ZOBACZ: Niemieckie Patrioty ochronią Jasionkę. Kosiniak-Kamysz mówi o „wielkiej sprawie”