Flaga Polski

i

Autor: pixabay.com Język polski językiem urzędowym w Brazylii?

Ciekawostki

Polski językiem urzędowym na drugim krańcu świata? Nigdy nie domyślicie się gdzie

2024-04-02 14:00

Mogłoby się wydawać, że język polski jest językiem urzędowym jedynie w naszym kraju. Wydaje się to oczywiste, ale jednak tak nie jest. Przypuszczamy, że będziecie zaskoczeni informacją, że obowiązuje on także w kraju bardzo oddalonym od Polski.

Język polski językiem urzędowym nie tylko w naszym kraju?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podaje, że użytkowników języka polskiego jest ponad 45 milionów, a 38 milionów mieszka w Polsce. Można się zatem zastanawiać, gdzie znajduje się pozostałe 7 milionów. To kwestia bardzo interesująca i zarazem tajemnicza, ale na wszystko da się znaleźć odpowiedź.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia, często już od kilku generacji mieszkających poza granicami Polski, m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Białorusi, Kazachstanie, na Litwie i na Ukrainie.

To jednak nie wszystkie fakty, które są istotne w tym temacie. W 2022 roku nasz ojczysty język został drugim językiem urzędowym w Brazylii, a konkretnie w gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul. Dlaczego akurat w Brazylii? Cała sytuacja ma związek z Fabricio Vicroskim, archeologiem i działaczem na rzecz brazylijskiej Polonii, a także przedstawicielem polskiej grupy etnicznej w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul.

Jak podaje portal polonia24.tvpl.pl, w gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul polskie korzenie ma aż 90 procent mieszkańców. Stowarzyszenie Wspólnota Polska zdecydowało, że projekt, który zaważył o uznaniu języka polskiego jako urzędowy, trafi także do innych gmin brazylijskich, w których żyje duża liczba potomków polskich migrantów.

W Brazylii mieszka około półtora miliona Polaków, a ponadto szacuje się, że około pięć milionów Brazylijczyków ma polskie korzenie. Nie może zatem dziwić, że w niektórych miastach ludzie witają się mówiąc „dzień dobry”.

ZOBACZ: OSOBY URODZONE NA WIOSNĘ TO PRAWDZIWI SZCZĘŚCIARZE! CO TRZEBA O NICH WIEDZIEĆ?