W poniedziałek mieszkańcy Suwalszczyzny wejdą w nowy tydzień z zimową aurą. W tym regionie Polski temperatura maksymalna do zaledwie -2°C. Całkiem inne odczucia będą mieli mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Tam termometry mogą wskazać nawet 8°C. - We wtorek zachmurzenie na ogół duże. Opady deszczu, przechodzące od północnego zachodu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Początkowo na północnym wschodzie możliwy marznący deszcz, powodujący gołoledź. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m – informuje IMGW. Wtorek przyniesie też bardziej ujednolicone temperatury w kraju. Na Suwalszczyźnie trzeba spodziewać się 1°C, a nieco więcej bo 5°C na Pomorzu. Podobnie będzie w środę. Nadal zachmurzenie pozostanie duże, oraz może spaść śnieg z deszczem, a także sam śnieg. Termometry wskażą od 1°C na północy do 4°C w pasie od Śląska po Podkarpacie i na wybrzeżu.
Czwartek i piątek mniejsze zachmurzenie i mniej opadów
Zarówno czwartek jak i piątek przyniesie mniej opadów, ale te ustąpią zaledwie na dwa dni.
- Chłodniej na północy, około 1°C, cieplej na południu kraju, do 5°C. Noce z niewielkim mrozem, tylko na Suwalszczyźnie i w dolinach górskich około -5°C – informuje IMGW.
W weekend powrót chmur i opadów
Jak informuje IMGW „w sobotę więcej opadów, na zachodzie i południu głównie śniegu, na wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C na południowym zachodzie do 4°C nad morzem i 7°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni”.
Za to w niedzielę istnieje szansa na rozpogodzenie. Nad morzem i na Podkarpaciu mogą wystąpić przelotne opady śniegu. - Niestety może być nieco chłodniej, w nocy mroźno, do -7°C, w dzień od -2°C do 1°C – czytamy w prognozie IMGW.
Cyklogeneza w Polsce. Co to takiego?
Niespokojnie może zrobić się w drugiej połowie tygodnia. Na Morzu Śródziemnym może dojść do procesu nazywanego cyklogenezą, czyli tworzenia się niżów, które będziemy mogli odczuć w Polsce. Te skierować się mogą w stronę naszego kraju, powodując dużo obfitych opadów deszczu przechodzącego w śnieg.
Polecany artykuł: