PODKARPACKIE: Zmiana opon zimowych na letnie. Zrobić to teraz, a może lepiej poczekać?

i

Autor: pixabay

PODKARPACKIE: Zmiana opon zimowych na letnie. Zrobić to teraz, czy lepiej poczekać?

2021-04-07 13:29

- Wstrzymajcie się ze zmianą opon zimowych na letnie – apelują do kierowców podkarpaccy policjanci. Bo choć mamy już wiosnę, zima nie daje o sobie zapomnieć. Przez opady deszczu i śniegu, a także poranne i wieczorne przymrozki – droga hamowania wydłuża się, a kierowcom, szczególnie tym, którzy zmienili już opony na letnie, w takich warunkach trudniej zapanować nad autem.

- Zdrowy rozsądek nakazuje pozostawić jeszcze zimowe opony, bo widząc jak zmienia się aura na zewnątrz, można się zaskoczyć tym co zobaczymy z samego rana lub wieczorem. Tych kilka dni, które mieliśmy ostatnio - zarówno te słoneczne, jak i te z opadami deszczu, czy śniegu -  sprawiają, że droga hamowania wydłuża się i jest znacznie trudniej zapanować nad pojazdem, gdy mamy opony letnie. Dlatego z wymianą opon należy jeszcze chwile poczekać - mówi Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie.

Ile powinniśmy poczekać? Policjanci mówią o tygodniu lub dwóch. - Najlepszy moment na zmianę opon będzie wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza, a rano nie będzie już przymrozków - słyszymy od mundurowych.

Zanim wyjedziecie do warsztatu, szczególną uwagę zwróćcie na głębokość bieżnika. Ten nie może być zbyt płytki.

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego
Sonda
Koronawirus. Czy planujesz spędzić wakacje 2021 w Polsce?