Depresja

i

Autor: pixabay.com "Podkarpackie przeciw depresji". Ważna konferencja w Jasionce.

Wydarzenia

Podkarpackie przeciw depresji. Na spotkanie do Jasionki przyjadą polscy i europejscy eksperci

2024-10-07 8:38

Polscy oraz europejscy eksperci będą debatować nad wyjątkowo ważnym tematem. W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada na 10 października, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbędzie się konferencja „Podkarpackie przeciw depresji”.

"Podkarpackie przeciw depresji". Ważny temat konferencji w Jasionce

Kwestia zdrowia psychicznego jest tematem bardzo istotnym, aczkolwiek wciąż często lekceważonym. Konferencja „Podkarpackie przeciw depresji”, która w czwartek, 10 października odbędzie się w podrzeszowskiej Jasionce, stworzy możliwość do przedyskutowania tej kwestii. Jej celem jest wpieranie starań na rzecz przeciwdziałania depresji, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na ten temat we wszystkich społecznościach – w szkołach, miejscach pracy czy w domach. Województwo Podkarpackie wraz z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce z i Aliansem Przeciwko Depresji podkreślają, że bardzo istotne jest poszerzanie sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które wspierają osoby doświadczające depresji i zapobiegają zachowaniom samobójczym.

Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, a także organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w powstawanie nieformalnych lokalnych aliansów do walki z depresją – przekazuje Samorząd Województwa Podkarpackiego.

O czym będą dyskutować polscy i europejscy eksperci? 

W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:

  • I panel - "Zdrowie psychiczne w systemie edukacji i nauki" - depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce, rozpoznawaniu oraz leczeniu depresji.
  • II panel - "Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?" - osoby dotknięte chorobą powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość podjęcia bardzo szybkiej interwencji i leczenia blisko domu. O tym jak funkcjonują dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie rozmawiać będą osoby z doświadczeniem depresji i praktycy działający na rzecz promocji zdrowia psychicznego, psychiatrii środowiskowej i wsparcia lokalnych społeczności.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie podpisanie wspólnej, symbolicznej deklaracji wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji przez przedstawicieli władz samorządowych z Podkarpacia.

W konferencji może wziąć udział każdy, jednak rejestracja zakończyła się 7 października. Jest jednak możliwość uczestniczenia w wydarzeniu także online, bez potrzeby rejestracji. Szczegóły można znaleźć pod adresem https://app.evenea.pl/event/podkarpackieprzeciwdepresji/.

Depresja stanowi spory problem w dzisiejszych czasach. Tylko w samej Europie co roku cierpi na nią około 40 milionów ludzi. W Unii Europejskiej około 48 tysięcy osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa zmaga się z depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce aż półtora miliona osób walczy z tą chorobą.

ZOBACZ: CZARNE PUNKTY NA DROGACH PODKARPACIA 

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc