PODKARPACKIE: Potrzebne osocze od ozdrowieńców- apeluje RCKiK w  Rzeszowie!

i

Autor: Weronika Kasza

PODKARPACKIE: Potrzebne osocze od ozdrowieńców- apeluje RCKiK w Rzeszowie!

2020-05-11 10:32

Chodzi o dawców, którzy chorowali już na koronawirusa lub przeszli zakażenia bezobjawowo. W ich osoczu znajdują się przeciwciała, które mogą pomóc innym chorym. Osocze można jednak oddać tylko w placówce na ul. Wierzbowej w Rzeszowie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi dawców o pomoc. Potrzebna jest nie tylko krew, która regularnie jest teraz wydawana szpitalom, bo te ruszyły z planowanymi zabiegami, ale też osocze od tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które przeszyły Covid-19. To w naszym regionie można oddać jedynie w Rzeszowie, ze względu na urządzenie potrzebne do poboru osocza.

W osoczu ozdrowieńców znajdują się przeciwciała do wirusa SARS-Cov-2, który powoduje Covid-19. Po przetoczeniu, przeciwciała trafiają do organizmu osoby chorej i pomagają w eliminacji wirusa u osoby, u której wykryte jest aktywne zakażenie. Pierwsze przetoczenie w regionie już się odbyło i to z pozytywnym skutkiem. Dlatego też takie ważne jest, by w RCKiK znalazło się osocze z każdej grupy krwi.

Przed pojawieniem się w Centrum należy się jednak skontaktować z placówką telefonicznie. Lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także poinformuje i sprawdzi, czy dana osoba może oddać krew, w tym oczywiście osocze zawierające przeciwciała. Oprócz tego- dawca musi mieć ukończony 18 rok życia i nie może mieć więcej niż 60 lat.

Lekarza należy też poinformować o tym, czy kiedykolwiek dawca był leczony składnikami krwi, a także w przypadku kobiet- czy kiedykolwiek były w ciąży. To wszystko potrzebne jest do określenia poziomu przeciwciał. Procedura poboru osocza trwa około 30-40 minut, a z pobranych jego około 600 ml powstaje 3 jednostki osocza, które mogą pomóc 2-3 pacjentom.

Posłuchaj o skierowaniu do szpitala. Co powinno zawierać? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21