Ukraina

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Obóz edukacyjno-psychologiczny na Podkarpaciu. Przygotowano go dla rodzin, które straciły bliskich w Ukrainie

2023-08-15 16:59

Dzieci i matki, których ojcowie i mężowie zginęli w wojnie w Ukrainie lub przebywają w rosyjskiej niewoli wyjadą na obóz edukacyjno-psychologiczny w Leśnej Chacie w miejscowości Kowalówka. Obóz potrwa 10 dni - weźmie w nim udział 35 mam i 46 dzieci.

Obóz edukacyjno-psychologiczny na Podkarpaciu. To wsparcie dla rodzin, które straciły bliskich

Będzie to druga edycja przedsięwzięcia edukacyjno-psychologicznego dla dzieci i matek, które doświadczyły traumy wojennej i straciły swoich ojców i mężów w czasie wojny w Ukrainie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Humanitarnej Folkowisko, The Kościuszko Foundation i Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Jak wyjaśniła Daria Kuszlik z fundacji Folkowisko, organizacje te - zdając sobie sprawę z niewyobrażalnych trudności, z jakimi muszą się zmierzyć dzieci i ich matki, próbujące poradzić sobie z traumą i utratą najbliższych podczas trwającej wojny w Ukrainie - zjednoczyły siły i stworzyły wspólny program szkoleń, oferujący wsparcie emocjonalne, psychologiczne i edukacyjne.

To ogromna trauma, którą ci mali bohaterowie i ich mamy będą musieli dźwigać ze sobą do końca życia. Chcemy, aby te obozy dostarczały dzieciom i matkom warstwę edukacyjną, relaksacyjną, psychologiczną i przede wszystkim chcemy, aby choć przez kilka dni te rodziny miały chwilę odskoczni od okrutnej rzeczywistości – zaznaczają organizatorzy.

Jednym z elementów obozu jest profesjonalne wparcie psychologów i specjalistów dla matek i dzieci, których ojcowie i partnerzy zginęli podczas walk w Ukrainie lub znajdują się w rosyjskiej niewoli.

Specjaliści za pomocą swojej wiedzy i doświadczenia będą starali się pomóc uczestnikom szkolenia radzić sobie z emocjami smutku, straty i lęku oraz nauczyć ich skutecznych mechanizmów radzenia sobie z wojenną codziennością – wskazała Kuszlik.

Kolejnym aspektem obozów jest edukacja i rozwój. Dzieci uczestniczące w przedsięwzięciu otrzymują dostęp do odpowiedniego programu edukacyjnego, wielu warsztatów i gier integracyjnych. Jak zaznaczają organizatorzy, nauka przez zabawę jest jednym z lepszych sposobów na przyswojenie wiedzy. Jednocześnie matki będą miały możliwość uczestniczenia w specjalnie opracowanych szkoleniach psychologicznych. Innym elementem spotkań jest tworzenie sieci wsparcia, budowanie relacji z osobami w podobnej sytuacji. W trakcie szkoleń dzieci i matki będą mogły dzielić się swoimi doświadczeniami, wzajemnie się motywować, co pozwoli im poczuć wspólnotę i zrozumienie.

Współpracujące organizacje są pełne nadziei, że program szkoleń będzie skutecznym narzędziem pomagającym tym dotkniętym traumą wojenną jednostkom w odbudowie życia i nadaniu nowego sensu przyszłości – podkreślili organizatorzy obozów.

W którym mieście najmniej czasu spędzimy w korkach? Jak wypada Rzeszów?

Wieczorny Express - Barbara Nowacka