Nieobecność na mszy nie jest grzechem

i

Autor: Pixabay

Podkarpackie: Nieobecność na mszy w niedzielę nie jest już grzechem. Jest dyspensa

2020-10-16 13:10

Od 17 października w kościołach obowiązują nowe obostrzenia dotyczące limitów wiernych. Tych w strefach żółtych i czerwonych, nawet w maseczkach, może być znacznie mniej niż do tej pory.

Nieobecność na mszy bez grzechu

Wierni chodzący do kościołów w Archidiecezji Przemyskiej są zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Arcybiskup Adam Szal 16 października wydał dekret, w którym udziela dyspensy. Powodem jest wzrost zachorowań na koronawirusa w regionie i nowe obostrzenia w kościołach:

"Mając na uwadze ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w tzw. „strefie żółtej” (1 osoba na 4m2) i w „strefie czerwonej” (1 osoba na 7 m2), zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, począwszy od niedzieli 18 października br., osobom przebywających w takich strefach w okresie ich obowiązywania.Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych".

Kultowe teksty rodziców, które słyszałeś nie raz! Potrafisz je dokończyć? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Wyciągnij tę łyżeczkę...

Maseczki w kościołach

Poza limitami wiernych, w kościołach wciąż obowiązują maseczki. Acrybiskup przypomina:

" Przypominamy również, że maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta, zobowiązani są używać:– wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają wymagane zwolnienie,– pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),– służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu".

Komunia w czasach koronawirusa

Dodajmy, że w pandemii dopuszczalne jest rozdawanie Komunii na rękę. Konieczne są też maseczki:

"Maseczek lub przyłbic mają ponadto używać celebrans i koncelebransi, podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię" - czytamy w dekrecie.

Posłuchaj o kalarepie. Czy znasz jej właściwości i wartości odżywcze? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Pożar parkingu podziemnego na Bemowie