PODKARPACKIE: Kolejarze przypominają! Utknąłeś na przejeździe? Żółta naklejka może uratować życie!

i

Autor: Materiały prasowe

PODKARPACKIE: PKP przypomina o żółtej naklejce ratującej życie. Wiesz gdzie jej szukać i co oznacza?

2020-12-29 10:20

Slalomem jedynie na stoku, nie wjeżdżamy pod zamknięte rogatki. Tak PKP PLK przypomina o bezpieczeństwie na torach. Jak się okazuje, aż 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach wynika z nieostrożności kierowców.

W ramach akcji “Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko” także do podkarpackich kierowców kolejarze zwracają się z apelem o bezpieczne przejeżdżanie przez tory. Jak się okazuje, aż 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach wynika z nieostrożności kierowców. Wśród najczęstszych przyczyn wypadków kolejarze wymieniają ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie na przejazd pomimo czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek, niesprawdzenie czy nadjeżdża pociąg.

Jeśli jednak już utkniemy na przejeździe, przydatna może być żółta naklejka, umieszczona na napędach rogatek oraz na krzyżach św. Andrzeja. Jak wyjaśnia Marek Małacha, z Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie- Dzwonimy na numer 112 i podajemy operatorowi umieszczony na naklejce pełny 9-cyfrowy numer przejazdu . Dzięki temu możliwa będzie właściwa reakcja służb, włącznie ze wstrzymaniem ruchu pociągów.

Każda naklejka zawiera łącznie trzy numery. Pierwszy z nich to wspominany wyżej indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, drugi to numer alarmowy 112. Ten należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Trzeci zaś to to numer awaryjny- na niego zgłaszać można usterki na przejazdach, nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Posłuchaj o tym, jak wygląda przykładowy jadłospis w diecie paleo. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sonda
Gdyby kózka nie skakała...
Zobacz żywą szopkę w Łomży