Powódź w Polsce. Zalane wsie i miasta. Tragiczna sytuacja w woj. dolnośląskim i opolskim

i

Autor: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wydarzenia

Podkarpacie wysyła pomoc dla mieszkańców zalanych terenów

2024-09-19 9:15

Setki tysięcy worków, helikopter i zastępy ludzi - oto pomoc, jaką Podkarpacie okazało mieszkańcom zalanych terenów z województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. "Pamiętamy powódź z roku 2010, kiedy to my też byliśmy poszkodowani, dlatego też mieszkańcy Podkarpacia hojnie chcą wspierać i pomóc osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi" - mówi wojewoda podkarpacka.

Podkarpacie niesie pomoc dla mieszkańców zalanych terenów

Walka ze skutkami powodzi na południowym-zachodzie Polski trwa nadal. Do pomocy mieszkańcom zalanych terenów deklarują się nie tylko prywatne podmioty i ludzie, ale i całe województwa. Nie inaczej jest też na Podkarpaciu. Informacje na temat przekazanej w zalane rejony pomocy przekazała w środę 18 września Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacka. Jak się okazuje, pomocy udzielają nie tylko podkarpaccy funkcjonariusze, ale i sprzęty.

"Nasz helikopter z bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wraz ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej udziela wsparcia mieszkańcom na Dolnym Śląsku. Może on pracować w warunkach nocnych. Dlatego też pomaga zarówno przy uszczelnianiu wałów przeciwpowodziowych, jak również ratowaniu i ewakuacji mieszkańców z terenów zagrożonych. Na terenie tych województw zagrożonych również pracują nasi funkcjonariusze policji, 15 ratowników Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Również przekazaliśmy sprzęt, który jest wykorzystywany i niezbędny do pompowania wody. Żołnierze WOT są już na miejscu, ale kolejna grupa jest już przygotowywana i w weekend pojedzie do pomocy przy usuwaniu skutków powodzi"

- poinformowała.

"Dziś na prośbę jednego z samorządów, gminy Długołęki, wysłaliśmy transport 200 tys. worków na piasek, bo jest taka potrzeba, żeby pilnie udzielić takiego wsparcia. Również wysyłamy taki sprzęt jak osuszacze, do tych rejonów, gdzie powódź ustała, natomiast usuwane są skutki powodzi"

- mówiła.

W swoim przemówieniu odniosła się także do powodzi z 2010 roku, która dotknęła Podkarpacie.

"Pamiętamy powódź z roku 2010, kiedy to my też byliśmy poszkodowani, dlatego też mieszkańcy Podkarpacia hojnie chcą wspierać i pomóc osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi. Dlatego też wczoraj odbyło się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim przedstawicieli Caritasu, PCK, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Państwowej Straży Pożarnej. Chcemy skoordynować tę pomoc, dlatego żeby trafiła we właściwe ręce. Asortyment, który będziemy przekazywać - żeby był ten, który jest potrzebny mieszkańcom na tych terenach"

- dodała.

Podkarpaccy policjanci monitorują rzeki w regionie. Jest apel do mieszkańców

Zobacz naszą galerię!

Quiz ortograficzny: U czy Ó?

Pytanie 1 z 30
Jak zapiszesz to słowo?
Ratyń walczy z powodzią