Takie rozwiązanie ma pomóc szczególnie obłożnie chorym, którzy samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktu szczepień. Takie osoby aktualnie mogą skorzystać z dwóch rozwiązań, trzecie jest w trakcie przygotowywania.
Sposób pierwszy – osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień mogą skorzystać ze wsparcia podkarpackich samorządów. W starostwach i urzędach gmin uruchomione są specjalne infolinie, gdzie udzielane są wszelkie informacje związane z organizacją transportu do punktów szczepień w granicach poszczególnych samorządów.
Sposób drugi – osoby, które są obłożnie chore mogą w trakcie rejestracji zgłosić potrzebę szczepienia do domu pacjenta. Telefoniczny kontakt z punktem szczepień będzie najbezpieczniejszą formą ustalenia szczegółów, a wykaz wszystkich punktów dostępny jest na stronie gov.pl/web/szczepimysie
- Sposób trzeci jest właśnie procedowany. NFZ ogłosił nabór dla podmiotów, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień na terytorium województwa podkarpackiego wyłącznie w miejscu przebywania pacjenta, czyli na ogół w jego domu – informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.
- Celem naboru jest wyłonienie podmiotu (podmiotów), który zorganizuje i przeprowadzi szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przez zespoły wyjazdowe w miejscach zamieszkania/pobytu pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień i nie mogą skorzystać z transportu zapewnionego przez jednostki samorządu terytorialnego, gminy bądź miasta – dodaje Śliż.
Zgłoszenia w podkarpackim NFZ są przyjmowane do środy, 3 lutego.