w

i

Autor: Pixabay

Podkarpacie: Ptasia grypa atakuje, uśpiono kilka tysięcy ptaków

2021-03-10 14:20

Wirus ptasiej grypy w Ostrowie w powiecie ropczycko - sędziszowski. Tu wirus H5N8 potwierdzono na jednej z ferm i aby nie doszło do jego rozprzestrzeniania się, trzeba uśmiercić ponad 5 tysięcy indyków. Wirus ptasiej grypy nie zagraża ludziom, ale zagraża zwierzętom, dlatego służby weterynaryjne podjęły już odpowiednie kroki - ferma podlega obecnie oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu preparatów biobójczych, a władze województwa przygotują plan specjalnych stref.

7 marca Państwowy Instytut Weterynarii poinformował o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 5 tys. indyków w gminie Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim.  To pierwsze ognisko HPAI w 2021 roku na terytorium województwa podkarpackiego.

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone  wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. 

Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety również (w zależności od umów bilateralnych – świadectwo zdrowia) z obszaru całego państwa, co generuje bardzo wymierne straty finansowe.

Dlaczego warto oddawać krew?
Pirat w tirze na Podlasiu